Εντυπωσιακός ΑΠΟΠ στην πρεμιέρα
13/10/2019 20:09

Ιδανικά ξεκίνησε στη νέα σεζόν της ΟΠΑΠ Basket League έκανε ο ΑΠΟΠ που κέρδισε στη Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη» με 78-73 την ΕΚΑ ΑΕΛ, η οποία αγωνίστηκε με μόνο δύο ξένους στη σύνθεσή της. Ως ο ACS MVP of the game αναδείχθηκε ο Ισαία Τόμας με 18 πόντους (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 9 ριμπάουντ).

Στα αρχικά στάδια του πρώτου δεκαλέπτου ο ΑΠΟΠ απέκτησε μία μικρή διαφορά στο σκορ και στα πρώτα τέσσερα λεπτά ήταν μπροστά με οκτώ πόντους (15-7), όμως μέχρι το φινάλε της περιόδου η ΑΕΛ κατάφερε να ισορροπήσει και τελικά να λήξει στο ισόπαλο 22-22. Η παφιακή ομάδα κρατήθηκε μπροστά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με διαφορά πέντε πόντων (53-48).

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι άρχισαν να δημιουργούν μία διαφορά από την αντίπαλό τους και μπήκαν στην τέταρτη περίοδο μπροστά στο σκορ με εννέα πόντους. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ο ΑΠΟΠ διεύρυνε το υπέρ του αποτέλεσμα και η διαφορά έφθασε τους +14 πόντους, 03:33 πριν από το τέλος. Η ΑΕΛ δεν το έβαλε κάτω μέχρι το φινάλε, όμως η παφιακή ομάδα τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με πέντε πόντους διαφορά (78-73).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 45-38, 62-53, 78-73

ΑΠΟΠ (Μάρκος Ασωνίτης): Χ. Δημητρίου 13 (3), Μαλόουν 9 (1), Στόβερ 9, Τόμας 18 (1), Χιλ 16 (1), Α. Δημητρίου 8 (2), Σταύρου, Κουρίδης, Μαυρομάττης 2, Κωστή, Αγγελάκος 3, Εύζωνας

ΕΚΑ ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας – Ηρακλής Πιττάκας): Ζντράβιτς 9 (1), Πασσιαλής 9 (1), Ρεντίκας 11 (1), Χάρπερ 28 (4), Πιττάκας 9 (1), Γρίβας 7 (1), Μαυρικίου, Εύζωνας