Ισοπαλία στο Παρίσι και πλεονέκτημα οι Τούρκοι
14/10/2019 23:48

Σε ένα ματς με έντονες πολιτικές προεκτάσεις οι Τούρκοι πήραν την ισοπαλία, κυρίως χάρη στην έξοχη εμφάνιση του τερματοφύλακα της Μπασακσεχίρ, Μερτ Γκινόκ που έκανε καίριες επεμβάσεις και εξαιτίας του Αϊχάν, που πέντε λεπτά μετά το γκολ του Ζιρού, βρήκε την ευκαιρία να απαντήσει με κεφαλιά και δώσει τον βαθμό στην ομάδα του. Τουρκία και Γαλλία έχουν από 19 πόντους, όμως στην ισοβαθμία οι πρώτοι υπερτερούν.
Στο «Σταντ Ντε Φρανς» υπολογίζεται πως βρέθηκαν διάσπαρτοι μέσα στο γήπεδο πάνω από 30.000 Τούρκοι οπαδοί (έγινε λόγος ακόμα και για 40.000). Αποδοκιμασίες δεν υπήρξαν από μεριάς τους όταν ακούστηκε η «Μασσαλιώτιδα», αλλά την στιγμή της ανάκρουσης του τουρκικού ύμνου, οι Τούρκοι φίλαθλοι χαιρέτησαν στρατιωτικά.
Το ματς ξεκίνησε με τους Τούρκους να προσέχουν τα μετόπισθεν και τους Παγκόσμιους πρωταθλητές να ψάχνουν την διάσπαση της άμυνας των αντιπάλων τους κυρίως από το αριστερό άκρο της επίθεσης. Από εκεί προήλθε η τεράστια διπλή ευκαιρία των Γάλλων στο 17’ όταν ο Κομάν πάτησε πανέξυπνα για τον Γκριεζμάν που μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ για να διώξει ο Μερτ, ενώ στην επαναφορά ο Σισοκό από το σημείο του πέναλτι σούταρε με το αριστερό για να κάνει νέα εντυπωσιακή επέμβαση ο Τούρκος πορτιέρε για να κρατήσει το μηδέν.
Οι «τρικολόρ» επέμειναν με τον Γκριεζμάν να κάνει κεφαλιά στο 21’ και τον Μερτ να μπλοκάρει. Στο 28’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λενγκλέ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφυγε πολύ πλάγια για να μπορέσει ο Μπεν Γεντέρ να κάνει την επαφή όπως θα ήθελε, προκειμένου να στείλει την μπάλα προς την εστία του Μερτ. Στο 36’ μια προσωπική ενέργεια του Γκριεζμάν έφερε ένα καταπληκτικό σουτ του άσου της Μπάρτσα από δεξιά που έφυγε μόλις έξω από την εστία του Μερτ.
Η Γαλλία θέλησε ν’ αυξήσει την πίεση της στην επανάληψη, αλλά στο 59’ βρέθηκε εκτεθειμένη, καθώς σε βαθιά μπαλιά, ο Τσαλχάνογλου τσίμπησε την μπάλα για τον Μπουράκ Γιλμάζ, αλλά αυτός έκανε ένα βιαστικό σουτ που έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία. Στο 70’ από κόρνερ ήρθε η καλή στιγμή της Γαλλίας, αλλά η κεφαλιά του Βαράν πέρασε έξω.
Στο 75’ οι «τρικολόρ» ζητούν δικαίως πέναλτι για χέρι του Ντεμιράλ. Από το κόρνερ που εκτελείται, η μπάλα φεύγει από τα πόδια του Γκριεζμάν, από εκεί στο κεφάλι του Ζιρού που είχε μπει ούτε τέσσερα λεπτά νωρίτερα και από εκεί στα δίχτυα για το 1-0 της Γαλλίας. Πέντε λεπτά αργότερα ωστόσο, οι Τούρκοι ισοφάρισαν κι αυτοί από στημένη φάση, όταν ο Τσαλχάνογλου εκτέλεσε φάουλ και στο δεύτερο δοκάρι ο Καάν Αϊχάν με κεφαλιά έκανε το 1-1, νικώντας τον Ματαντά στην κλειστή του γωνία. Στο 88’ ο Ικονέ σουτάρει, αλλά ο Μερτ πέφτει και αποκρούει εντυπωσιακά για να κλείσει το ματς στο 1-1.