ΣΟΥΠΕΡ «Κυρίες», το 1ο στην Ανόρθωση (ΦΩΤΟΣ)
15/10/2019 22:21

Ιδανική αρχή για την Ανόρθωση στη νέα πετοσφαιρική σεζόν 2019-2020. Η «Μεγάλη Κυρία» κατέκτησε το βράδυ της Τρίτης στο «Κίτιον» το ΟΠΑΠ Σούπερ – Καπ Γυναικών κερδίζοντας με ανατροπή την αξιόμαχη Robo Markets ΑΕΛ με 3-1 σετ.

Η Ανόρθωση είναι πανέτοιμη για μια νέα πετυχημένη σεζόν ενώ η Robo Markets ΑΕΛ με όπλο την ομοιογένεια θα παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο τη νέα χρονιά.

Φοβερά «γαλαζοκίτρινα» αποθέματα

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της Robo Markets ΑΕΛ που κατάφερε να αιφνιδιάσει και να προηγηθεί με 02-08.  Η Ανόρθωση στη συνέχεια ανέβηκε και με δικό της ντεμαράζ μετά το τάϊμ –άουτ που πήρε ο AlBoscovic μείωσε σε 08-09.  Oι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ 12-13, ενώ η Ανόρθωση κατάφερε να ισοφαρίσει 15-15. Η Robo Markets ΑΕΛ όμως δεν επηρεάστηκε και πήρε ξανά το προβάδισμα 15-17.

Το πρώτο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, με την «Μεγάλη Κυρία» να ισοφαρίζει 19-19, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ εξακολουθούσε να διατηρεί το μικρό, αλλά σημαντικό προβάδισμα 20-22, αλλά η Robo Markets ΑΕΛ κατόρθωσε να επιβληθεί 23-25 και να προηγηθεί με 1-0 σετ.

Ανταπέδωσε με ανατροπή η «Κυρία»

Πολύ καλά άρχισε η Robo Markets ΑΕΛ και το δεύτερο σετ αφού προηγήθηκε με 1-3 σετ. Η Ανόρθωση όμως δεν άφησε τις Λεμεσιανές να ξεφύγουν μειώνοντας στον πόντο (05-06). Ωστόσο, οι παίκτριες του Στ. Μασιά διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα 06-08. Με μικρό σερί η Ανόρθωση ισοφάρισε 09-09.  Ο αγώνας στη συνέχεια πήγαινε πόντο – πόντο 11-11. Η Ανόρθωση φόρτσαρε και προηγήθηκε 16-13 σε κομβικό σημείο του σετ.

To σετ συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό αλλά η «Μεγάλη Κυρία» ανέβασε στροφές και προηγήθηκε 20-16 και κατέστη φαβορί για την κατάκτηση του σετ. Η ομάδα του Στέλιου Μασιά πίεσε και κατάφερε με το σέρβις της Κατσουνωτού  να ισοφαρίσει 22-22. Οι παίκτριες του Boscovic  διαχειρίστηκαν τα δεδομένα και ανταπέδωσαν την ήττα του πρώτου σετ, κερδίζοντας 25-23, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τον τελικό του Σούπερ – Καπ.

Κυριαρχία της «Μεγάλης Κυρίας»

Η Ανόρθωση πήρε τα ηνία στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 10-04 στο τρίτο και καθοριστικό για την εξέλιξη του Σούπερ – Καπ σετ, δείχνοντας να έχει την ψυχολογία με το μέρος της. Η Ανόρθωση ήταν κυρίαρχη στο σετ και προηγήθηκε 17-09. Η Robo Markets ΑΕΛ δεν τα παράτησε και μείωσε σε 20-14. Ωστόσο, δεν άντεξε και μοιραία η Ανόρθωση πήρε το σετ με 25-19 έστω και εάν οι Λεμεσιανές πίεζαν για να καλύψουν τη διαφορά. Το 2-1 για την Ανόρθωση και η ανατροπή του 0-1 ήταν γεγονός.

Πιο δυνατά άρχισε η Ανόρθωση  το τέταρτο σετ και προηγήθηκε 03-01 κερδίζοντας σε ψυχολογία. Το σενάριο αυτό συνεχίστηκε και στη συνέχεια 08-04 με τις παίκτριες του Boscovic να έχουν το πάνω χέρι στο σετ.

Τα δεδομένα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με την Ανόρθωση να ξεφεύγει 11-05. Η «Μεγάλη Κυρία» συνέχισε να είναι καλύτερη και βρέθηκε στο +5 15-10.  Η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει το σετ με 25 και να πανηγυρίσει το Σούπερ – Καπ κερδίζοντας τον αγώνα με 25-22 και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(ΑLBOSCOVIC): Taylor,  Xαραλάμπους , Bασιλείου, Καετάνο, Σταυρινιδου, Bratunhina – Λίμπερο: Δαυιδ

Robo Markets ΑΕΛ (ΣΤ. ΜΑΣΙΑΣ):  Παύλου, Dudnikova, Πεχλιβάνη, Σπύρου, Stedile, Κhatarascvili  Λίμπερο: Γκρίμπαν – Αλλαγές: Κατσουνωτού.