Διπλό με Σάλιτς και 2η θέση!
06/11/2019 16:19

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Αγία Νάπα στο ΓΣΖ απέναντι στον ΑΣΙΛ με 2-1. Στο παιχνίδι που διακόπηκε στις 18 Οκτωβρίου και διεξήχθη σήμερα από το 16′ λεπτό και έπειτα, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να προηγείται με 1-0 χάρη σε γκολ του Πεχλιβάνη από το 14′.
Από το πρώτο λεπτό της επανέναρξης, ο ΑΣΙΛ έψαχνε την ισοφάριση και τα κατάφερε με το εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Σολάρι στο 40′. Η Αγία Νάπα πήρε ξανά προβάδισμα όμως στο 52′ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σάλιτς, νικώντας τον Καραδαή. Οι γηπεδούχοι που είχαν την κατοχή, υστέρησαν όμως στην τελική πάσα και προσπάθεια, δίνοντας στην Αγία Νάπα το δικαίωμα να ψάξει και τρίτο γκολ. Ο Αντρέου στο 88′ έχασε μοναδική ευκαιρία για να… κλειδώσει τους τρεις βαθμούς, όμως το σκορ δε άλλαξε με την Αγία Νάπα να παίρνει ένα σπουδαίο διπλό.
Μια νίκη που ανεβάζει την ομάδα στους 10 βαθμούς και στη 2η θέση, δύο βαθμούς πίσω από τον Άρη. Αντιθέτως, η ομάδα του Άγγελου Ευθυμίου μένει στους 7 και στην 5η θέση.
Να σημειώσουμε πως ο ΑΣΙΛ πραγματοποίησε δύο αλλαγές στην 11άδα σε σύγκριση με τον αγώνα που διακόπηκε, αφού οι Ταουντούλ και Ορτέγα ήταν εκτός λόγω τραυματισμού, με τους Καραδαή και Καπαρτή να παίρνουν τη θέση τους.

ΑΣΙΛ: Ταουντούλ(16′ Καραδαής), Ηλιόπουλος, Σολάρι, Κωμοδίκης, Ορτέγα(16′ Καπαρτής), Αμεσάν(80′ Μακρής), Δημητρίου, Παλαβετσίνο, Άδωνη, Χατζηπασχάλης, Γκονζάλεθ
Αγία Νάπα: Ταϊρης, Περατικός, Πεχλιβάνης, Ανδρέου, Νικολάου(31′ Σάλιτς), Λαφάρζ, Κολοκούδιας, Μέρτακκας, Πεχλιβανόπουλος(75′ Σεργίου), Πράνιτς, Τριμπό(88′ Αντωνίου)
Διαιτητής του αγώνα ο Κωνσταντίνος Φωτίου με βοηθούς τους Ν. Καλησπέρα και Γ. Σάββα.