Με άνεση οι «πράσινοι»
08/11/2019 22:30

«ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 3-0 (25-18, 25-19, 25-17)

Με άνεση η Ομόνοια κέρδισε το σημαντικό παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας με 3-0 σετ απέναντι στη Ν. Papas Group Νέα Σαλαμίνα. Οι «πράσινοι» βρίσκονται στην κορυφή με 11 πόντους, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν άποντοι για πρώτη φορά. Ο αγώνας διήρκησε 71’

Κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα το γεγονός ότι η Ομόνοια ξέφευγε, η NPapas Group Νέα Σαλαμίνα μείωνε και η Ομόνοια έκλεινε τα σετ.

Η Ομόνοια μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και προηγήθηκε 08-03. Ακολούθως η NPapas Group Νέα Σαλαμίνα τα έδωσε όλα και μείωσε 10-13. Ωστόσο, οι νταμπλούχοι 2019 ανέβασαν τη διαφορά για να κερδίσουν το σετ σε 24’ 25-18 και να προηγηθούν με 1-0.

Στο δεύτερο σετ τα δεδομένα ήταν τα ίδια με την Ομόνοια να ξεφεύγει και την N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα ακόμα και στους δυο πόντους 18-16. Οι «πράσινοι» όμως ξέφυγαν ξανά και κέρδισαν σε 24’ 25-19 αυξάνοντας σε 2-0 το υπέρ της σκορ.

Η ομάδα του Σάββα Σάββα ήταν καλύτερη στο τρίτο σετ και είχε σταθερά διαφορές ασφαλείας 16-11, 18-12 για να κερδίσει τελικά 25-17 σε 23’ και τον αγώνα 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ):Alves, A. Πετρακκίδης, Ruiz, Προδρόμου, Αλεξίου, Reinaldo – Λίμπερο: Πλατρίτης.

N.Papas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (TCaliberti): Guzman, Χρυσοστόμου, BrookZηκάκης, Σιαπάνης, Dulchev – Λίμπερο: Αντωνίου – Αλλαγές: Σλίσκου.

Πήρε αυτό που ήθελε

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-17, 25-22, 25-09)

Τη νίκη που του επιτρέπει να ισοβαθμεί με την Ομόνοια στους 11 βαθμούς πέτυχε ο Green Air Παφιακός κερδίζοντας την ΑΕ Καραβά με 3-0 στο «Αφροδίτη». Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου ήταν σοβαρή και η ΑΕ Καραβά την δυσκόλεψε στο δεύτερο σετ που ήταν ανταγωνιστικό. Ελπίδα για το μέλλον η συμμετοχή των νεαρών παικτών των δυο ομάδων κυρίως στο τρίτο σετ.

Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου έπαιξε πολύ ωραίο βόλεϊ στο πρώτο σετ και διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας 15-08 για να κερδίσει 25-17 σε 26’

Στο δεύτερο σετ όμως η ΑΕ Καραβά έβαλε πολύ δύσκολα στον Green Air Παφιακό, αφού παρά το αρχικό ξέσπασμα της Παφιακής ομάδας η προσφυγική ομάδα μείωσε στον πόντο 15-16. Ο Green Air Παφιακός «επέστρεψε» διατήρησε μια μικρή διαφορά δυο πόντων 22-20 για να κερδίσει 25-22 σε 29’ και το 2-0 ήταν γεγονός.

Στο τρίτο σετ ο Green Air Παφιακός επιχείρησε να διατηρήσει σταθερή διαφορά (09-05). Ακολούθως, η ΑΕ Καραβά το παιχνίδι είχε μόνο ένα πρωταγωνιστή τον Green Air Παφιακό που μεγάλωνε συνεχώς τη διαφορά για να κερδίσει πολύ εύκολα 25-09 σε 27’. Στο σετ είχαν την τιμητική τους οι νεαροί και οι παγκίτες των δυο ομάδων.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): CaetanoShvalevVerissimo, Οικονομίδης, Ανδρέου, Knezevic – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου. – Αλλαγές: Παφίτης, Σκορδής, Μαυρομμάτης, Μιχαήλ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(MOLCHANOV): Χριστοφή, Παναγιωτίδης, Μιλτιάδους, RodolphoRamma, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού. – Αλλαγές: Μιχαήλ, Ιωαννίδης.

Νίκη για την «Κυρία» και εδραίωση στην 3η θέση

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π. 3-0 (25-14, 25-15, 27-25)

Την νίκη που της επιτρέπει να εδραιωθεί στην 3η θέση πέτυχε η Ανόρθωση στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α Κατηγορίας αφού επικράτησε της φιλότιμης Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. με 3-0 σετ στο «Θεμιστόκλειο». Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν άνετη στα δυο πρώτα σετ, αλλά στο τρίτο τα  βρήκε «σκούρα» από τους «βυσσινί» που τα έδωσαν όλα. Με την ομάδα της Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. έκανε ντεμπούτο ο Ελλαδίτης Γιάγκος.

Αποφασισμένη να «καθαρίσει» μπήκε στον αγώνα η Ανόρθωση. Τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο σετ εξασφάλισε μεγάλες διαφορές και κέρδισε σε 23’ λεπτά και τα δυο σετ 25-14 και 25-13 γράφοντας άνετα το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π ξάφνιασε  θετικά. Προηγήθηκε στο σκορ με βραχεία κεφαλή και ανάγκασε την Ανόρθωση να «τρέξει». Η «Μεγάλη Κυρία» ισοφάρισε 10-10. Ωστόσο, εκ νέου η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. προηγήθηκε 13-16. Ο αγώνας είχε σασπένς με τους «βυσσινί» να μάχονται για το σετ με πάθος 20-21. Το σετ οδηγήθηκε στους έξτρα πόντους με την Ανόρθωση να κερδίζει σε 30’ 27-25 και να κλείνει τον αγώνα με 3-0 σε ένα πολύ ωραίο από κάθε άποψη σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (KXΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χριστοφόρου, Romanuti, Σαββίδης, TorresStrugarevic, Ηaapakoski – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Δημητρίου, Κοντός

ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π.(DSTEVOVIC): Milkov, Παπανδρέου, NascimentoStevovic, Γιάγκος, Στέκας– Λίμπερο: Ελευθερίου – Αλλαγές: Παπέττας,