Τα απολύτως απαραίτητα…
08/11/2019 23:38

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δυσκολεύτηκε πάρα πολύ, αλλά εν τέλει πήρε την εντός έδρας νίκη απέναντι στη Βαλένθια (91-80) -την τέταρτη σε επτά αγώνες στην EuroLeague. Οι πράσινοι παρουσιάστηκαν νωχελικοί στην άμυνα στην τρίτη περίοδο (όταν το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι), είχαν πολλά προβλήματα τόσο στο τρανζίσιον όσο και στις περιστροφές, αλλά στο φινάλε δεν έδωσαν περαιτέρω δικαιώματα και πήραν τη νίκη.

Ο MVP

Ο Νικ Καλάθης ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, πήγε νωρίς στον πάγκο λόγω της έλλειψης καθαρού μυαλού, αλλά στο β’ μέρος κυριάρχησε. Από τους 5 πόντους, τα 6 ριμπάουντ και τις 2 ασίστ στο εικοσάλεπτο, επέστρεψε μετά τη διακοπή και οδήγησε το τριφύλλι στον “άσο”. Έπαιξε για 29’49” (τα λιγότερα φετινά) και έχασε για μια τελική πάσα το τριπλ νταμπλ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 13 πόντους (με 6/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 1/2 βολές), 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν απογοητευτική στην τρίτη περίοδο, εκτέθηκε ανεπανόρθωτα σε συνεχόμενες φάσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 29 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο (μετά τους 35 των πρώτων είκοσι λεπτών), έχοντας 5/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα και 1/2 βολές. Οι παίκτες του Χάουμε Πονσαρνάου είχαν δηλαδή 12/17 εντός παιδιάς στο δικό τους καλό δεκάλεπτο, όταν στα άλλα τρία μέτρησαν 16/43 σουτ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με εξαίρεση τα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι. Οι πρώτες επιθέσεις ήταν άστοχες, κακές επιλογές και δεν επέτρεψαν στο τριφύλλι να τρέξει το γήπεδο και να σκοράρει με άνεση. Η Βαλένθια το εκμεταλλεύτηκε, αλλά σταδιακά άφησε την μπαγκέτα του ρυθμού στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Οι γηπεδούχοι γύρισαν από το -2 (11-13 στο 6′) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, όντες στο +8 (26-18) χάρη στις βοήθειες που πήραν από τους παίκτες του πάγκου. Πρώτος διδάξας ο Νίκος Παππάς, που έκανε σπουδαία δουλειά τόσο εκτελεστικά όσο και δημιουργικά, για το +13 (38-25) του 14ου λεπτού, που έφερε το τάιμ άουτ του Χάουμε Πονσαρνάου.

Ο προπονητής των φιλοξενούμενων πήρε τάιμ άουτ, αλλά η εικόνα της ομάδας του δεν άλλαξε σημαντικά. Το +10 (45-35) του Παναθηναϊκού στην ανάπαυλα έβαζε τις βάσεις για τη νίκη της ελληνικής ομάδας, η οποία είχε πολύ καλά ποσοστά τόσο σε δίποντα (13/24) όσο και σε τρίποντα (5/10). Μοναδικό μελανό σημείο, τα λάθη (8).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτικό για το τριφύλλι, το οποίο αδυνατούσε να παίξει συνεχόμενες καλές άμυνες και να επιβάλλει τον ρυθμό του. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη είδαν τους φιλοξενούμενους -με πρώτο και καλύτερο τον Τζόρνταν Λόιντ- να σκοράρουν κατά ριπά, αφού είχαν 29 πόντους με 5/9 δίποντα, 6/8 τρίποντα και 1/2 βολές σε αυτό το σημείο του αγώνα. Με μεγάλη δυσκολία και χάρη σε μικρά ξεσπάσματα πάντως, ο Παναθηναϊκός διατήρησε το προβάδισμα (68-64) στο 30′ της αναμέτρησης.

Απ’ ό,τι φάνηκε, όσα (δεν) έκαναν στην τρίτη περίοδο ήταν απλά μια παρένθεση για τους παίκτες των πρασίνων. Η άμυνα επανήλθε σε… φυσιολογικά επίπεδα, ο Νικ Καλάθης πήρε όλη την ομάδα στις πλάτες του και σταδιακά το τριφύλλι οικοδόμησε μια διαφορά, που δεν αμφισβητήθηκε επί της ουσίας.

Δύο τρίποντα του Γουέσλι Τζόνσον στα τελευταία τρία λεπτά αρκούσαν για να προστατεύσουν την ελληνική υπεροχή, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη (91-80) και να φτάνει τις τέσσερις σε επτά αγώνες. Από την άλλη, η Βαλένθια έμεινε στη μία (επί της Βιλερμπάν).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν 9.130 φίλοι του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ σύμφωνα με την EuroLeague, με τους… τυχερούς που είδαν από κοντά το παιχνίδι να παρακολουθούν δια ζώσης -και- την βράβευση του Ρικ Πιτίνο από τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς – Γιόβτσιτς – Κόλιενσιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 45-35, 68-64, 91-80.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 19 (6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ράις 14 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 8 (1), Παππάς 6 (2), Βουγιούκας 2, Τζόνσον 11 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φρεντέτ 12 (1), Καλάθης 13 (6/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 λάθη), Γουάιλι 2, Μήτογλου, Μπεντίλ.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Κολόμ 20 (2/7 τρίποντα), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Λόιντ 27 (5/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Εντούρ (0/4 σουτ), Λαμπεϊρί 8, Τόμπεϊ, Μότουμ 3, Ντούμπλιεβιτς 11 (1), Βίβες 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σαν Εμετέριο 5 (1), Σάστρε, Ντόορνεκαμπ 6 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 24/45 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 13/16 βολές, 32 ριμπάουντ (26+6), 19 ασίστ, 6 κλεψίματ, 14 λάθη, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Βαλένθια: 18/35 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 11/14 βολές, 27 ριμπάουντ (23+4), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δίνει νέο εντός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με την Άλμπα Βερολίνου (14/11, 21:00), ενώ η Βαλένθια επιστρέφει στη “Fonteta” για να αντιμετωπίσει την Μπάγερν Μονάχου (15/11, 22:00).