Ματσάρα «Χ»ωρίς νικητή!
09/11/2019 20:51

Μετά από μια ματσάρα πραγματική διαφήμιση του αθλήματος δεν βγήκε νικητής στο «Αμμόχωστος». Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 2-2 στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι το οποίο θα μπορούσε να κέρδιζαν είτε οι «ερυθρόλευκοι», είτε οι «κυανόλευκοι όπως εξελίχθηκε.
Το ξεκίνημα του ματς ήταν εντυπωσιακό καθώς μέχρι το 4ο λεπτό το σκορ ήταν στο 1-1. Στο 3΄ ο Σίμπσον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ράγιος έφερε το παιχνίδι στα ίσα.
Δύο γκολ μπήκαν και στην επανάληψη με διαφορετική σειρά. Η Ανόρθωση ήταν αυτή που σκόραρε πρώτη με τον Γκαλίτσιο στο 65΄   κάνοντας την ολική ανατροπή για να έρθει ο Ελουντού στο 74΄ να ισοφαρίσει και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Στο δεύτερο γκολ της Ανόρθωσης διαμαρτυρήθηκαν στη Νέα Σαλαμίνα για φάουλ του Βργκοτς στον Λαμπότ. Η επαναληπτική προβολή δείχνει τον Κροάτη αμυντικό της Ανόρθωσηςνα βάζει τα χέρια στην πλάτη του αμυντικού της Νέας Σαλαμίνας και παίρνει πλεονέκτημα στο άλμα για την κεφαλιά που έστειλε την μπάλα στον σκόρερ Γκαλίτσιο.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Σ.Πουρσαιτίδης): Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπότ, Κορέια, Τσαμπούρης, Ρομάν, Κωστή, Νουρ (90+3΄ Μαριάνοβιτς), Ελουντού (89΄ Τισντέλ), Σίμπσον (83΄ Σιαθάς), Κίνγκσλει

Στον πάγκο: Βεσελόφσκι, Ζόρντι, Μαουρίτσιο, Ρέινολντς,  Νικολάου, Χατζηκωνσταντή

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Αρτυματάς, Σίντεφελντ, Βργκότς, Εγγλέζου (52΄ Σελίν), Κατσαράβα, Ράγιος (46΄ Οκριασβίλι), Βασιλακάκης (87΄ Νταουσβίλι), Ντούρις, Μανθάτης
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κοφί, Αρτυματάς Π.,  Σαντίκ, Καλτσάς, Ιωάννου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λαμπότ/ Μανθάτης, Γκαλίτσιος