Συντριβή Προμηθέα
13/11/2019 22:56

Λίγες μέρες μετά την νίκη – πρόκριση επί του Παναθηναϊκού για το Κύπελλο Ελλάδας ο Προμηθέας ξεκίνησε εφιαλτικά τον αγώνα με την Μονακό (3-4 ρεκόρ) στη Γαλλία και το -27 του 10′ δεν του επέτρεψε να ελπίζει σε πολλά. Η ελληνική ομάδα… αλλού πατούσε κι αλλού βρισκόταν στο πρώτο μέρος (54-21 στο 20′) και όταν βελτιώθηκε στην επανάληψη ήταν πια αργά. Ωστόσο, η βαριά ήττα δεν επηρέασε την πρόκριση του Προμηθέα στο Top 16. Με ρεκόρ 5-2 οι Πατρινοί είναι από τώρα και μαθηματικά στην επόμενη φάση του Eurocup στην παρθενική τους συμμετοχή στη διοργάνωση, μετά το διπλό της Βίρτους Μπολόνια στην έδρα της Μακάμπι Ρισόν.
Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντι Μποστ (16π., 8ρ., 4ασ.) και Άντονι Κλέμονς (15π.), με τον Δημήτρη Αγραβάνη (12π., 3ρ., 2ασ.) και τον Λεωνίδα Κασελάκη (10π.) να ξεχωρίζουν για από το σύνολο του Γιατρά, που τελείωσε το ματς με 18,5% στα τρίποντα (5/27).
Το ξεκίνημα των Πατρινών ήταν εφιαλτικό και έμοιαζε με… πτώση στο κενό, σε ένα απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο. Το 12-0 του 3′ έδωσε τη θέση του στο 26-2 στο 7′, το οποίο έφερε το «ξέσπασμα» του Μάκη Γιατρά στον πάγκο σε time out. Στο 10′ ο πίνακας του σκορ έγραφε 33-6 με την ελληνική ομάδα να έχει σκοράρει μόνο με βολές (0/13 εντός πεδιάς, 6/8 βολές και 5 λάθη). Από την άλλη, ο Ντι Μποστ είχε 10π. από νωρίς.