«Γαλαζοκίτρινο» το αιώνιο!
15/11/2019 22:34

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΟΜΟΝΟΙΑ 3-1 (25-21, 20-25, 25-19, 25-22)

Τη σπουδαιότερη νίκη του πέτυχε το ΑΠΟΕΛ. Στην 5η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Α Ανδρών πήρε το αήττητο της Ομόνοιας κερδίζοντας τους πρωτοπόρους με 3-1 σετ σε 129’ μεγάλης μάχης με 3-1 σετ. Ο Ελλαδίτης κόουτς Γιάννης Λάϊος έφερε νέο «αέρα» στο ΑΠΟΕΛ αφού στο ντεμπούτό του οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν το «αιώνιο». Η Ομόνοια που έχασε στο «Λευκόθεο» το αήττητό της πλήρωσε τις απουσίες των Ν. Ελευθερίου και Α. Αλεξίου.

To AΠΟΕΛ πήρε το πρώτο σετ ψυχολογίας αφού επιβλήθηκε με 25-21 στο ντέρμπι σε 27’ ωραίου αγώνα.Η Ομόνοια άρχισε καλύτερα το δεύτερο σετ και προηγήθηκε 02-05 αναγκάζοντας τον κ. Λάϊο να πάρει τάϊμ –άουτ.

Οι «πράσινοι» είχαν στσθερά το προβάδισμα (16-20, 20-24) για να κερδίσουν σε 28’ 20-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 το «αιώνιο».

Το τρίτο σετ παρουσίασε μεγάλο ενδιαφέρον με την ομάδα του Λάϊου να βρίσκει λύσεις 11-08. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έλεγχαν το σετ 14-10. Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να υπερέχει και είχε το προβάδισμα 19-15 για να κερδίσει τελικά 25-19 σε 28’ παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα 2-1 σετ.

Το ντέρμπι στο τέταρτο σετ είχε σασπένς με την Ομόνοια να έχει ένα μικρό ψυχολογικό αβαντάζ 11-13. Οι «πράσινοι» είχαν το πάνω χέρι 14-16.  Η μορφή του «αιώνιου» δεν διαφοροποιήθηκε αφού η Ομόνοια είχε το προβάδισμα 17-19. Το ΑΠΟΕΛ όμως  έκανε ανατροπή και προσπέρασε 21-19 και μετατράπηκε σε φαβορί του ντέρμπι. Η ομάδα του Γιάννου Λάϊου είχε ισχνό προβάδισμα αφού αυτή του Σάββα Σάββα ήταν για τα καλά στο παιχνίδι 23-22. Ωστόσο, το ΑΠΟΕΛ πήρε το σετ με 25-22 σε 35’και τη μεγάλη νίκη με 3-1.

ΑΠΟΕΛ (Γ.ΛΑΪΟΣ):Χρυσοστόμου, Juares, Κασαμπαλής, Γεωργίου, Velicvkovic, Ευσταθίου – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Aβερκίου

OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Ruiz, Α. Πετρακκίδης, Σ. Πετρακκίδης, Alves Reinaldo, Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-2 (25-22, 17-25, 19-25, 25-14, 15-07)

Μετά από συναρπαστικό αγώνα 127’ ο Green Air Παφιακός κέρδισε στο «Αφροδίτη» την Αναγέννηση Δερ. με 3- 2 σετ και εκμεταλλευόμενος την ήττα της Ομόνοιας βρέθηκε στην κορυφή με 13 βαθμούς. Ο αγώνας ήταν εντυπωσιακός με την Αναγέννηση να κερδίζει τις εντυπώσεις και να παίρνει ένα βαθμό «χρυσάφι» άνκαι προηγήθηκε 2-1 και έφθασε κοντά στη νίκη.

Ο Green Air Παφιακός πήρε ένα πολύ ενδιαφέρον πρώτο σετ με 25-22 σε 30’ και προηγήθηκε 1-0 απέναντι σε μια Αναγέννηση που τα έδωσε όλα.

Οι «πράσινοι» του Μέλκα άρχισαν εντυπωσιακά το δεύτερο σετ και ξέφυγαν 09-16 αιφνιδιάζοντας την ομάδα της Πάφου. Ο Green Air Παφιακός μείωσε 12-17, αλλά η Αναγέννηση κράτησε κερδίζοντας με 17-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Οι δυο ομάδες προσπαθούσαν να επιβληθούν στο τρίτο σετ με την Αναγέννηση να προηγείται 03-06 και τον Green Air Παφιακό με σερί 04-00 να προηγείται 07-06. Η Αναγέννηση βρήκε τον τρόπο να κάνει ότι και στο δεύτερο σετ και να προηγηθεί 12-20 αναγκάζοντας τον Αντώνη Κωνσταντίνοθυ να ζητήσει τάϊμ – άουτ. Η Αναγέννηση ξέφυγε 16-23 για να επιβληθεί με 19-25 σε 28’ ανατρέποντας τα δεδομένα 1-2 σετ.

Με την «ψυχρολουσία» του 1-2 ο Green Air Παφιακό ανασυντάχθηκε και προσπέρασε 10-06. Η ομάδα του Κωνσταντίνου δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης 16-09 και 20-12 για να κερδίσει 25-14 και να ισοφαρίσει σε 2-2 τον αγώνα σε 24’

Στο πέμπτο σετ ο Green Air Παφιακός ήταν κυρίαρχος και σε 14’ επιβλήθηκε 15-07 και πήρε το σπουδαίο δίποντο.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(ΑΝΤ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Caetano ShvalevKnezevicVerissimo, Παφίτης, Οικονομίδης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Μαυρομμάτης, Σαββίδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Payan, Αποστόλου, ΤondorovicGarchet, Καραγιάννης, Fellahoglu – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλαγές: Τόφιας, Ιακώβου, Έλληνας.

ΓΗΠΕΔΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Υπεραγορά  Κόκκινος Ε.Ν.Π.- ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-0 (25-13, 25-21, 25-22)

Την πρώτη της νίκη πέτυχε στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν. Παραλιμνίου. Οι «βυσσινί» κέρδισαν στο Γήπεδο Παραλιμνίου την ΑΕ Καραβά με 3-0 στο ντέρμπι της ουράς και την «βύθισαν» στην κυριολεξία. Η ομάδα του Παραλιμνίου πέτυχε την πρώτη της νίκη και πήρε ανάσα

Εντυπωσιακή αρχή για την Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. που με συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισε» το πρώτο σετ 25-13 σε 26΄. Στο δεύτερο σετ η ομάδα της ΑΕ Καραβά που έπαιξε χωρίς τον Αντώνη Χριστοφή βελτιώθηκε και ο αγώνας απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον (21-19), αλλά οι «βυσσινί» κατόρθωσαν να κερδίσουν 25-21 σε 27’ και να βάλουν βάσεις νίκης 2-0 σετ.

Η μορφή του τρίτου σετ άλλαξε. Η ΑΕ Καραβά τα έδωσε όλα, ενώ η Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. ήταν σταθερή. Η ομάδα του Παραλιμνίου πήρε ελαφρύ προβάδισμα όμως προοδευτικά οι δυο ομάδες συμβάδιζαν 17-17. Οι «βυσσινί» ξέφυγαν 21-17, αλλά με το δικό τους σερί 00-03 η ΑΕ Καραβά μείωσε 21-20. Ωστόσο, οι παίκτες του Ρουμελιώτη επανήλθαν κερδίζοντας 25-22 σε 27’ και τον αγώνα 3-0 σε 80’

Υπεραγορά  Κόκκινος Ε.Ν.Π.-(Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Milkov, Στέκας, CubriloStevovic, Νascimento, Παπέττας – Λίμπερο: Ελευθερίου. – Αλλαγές: Πέτρου, Παπανδρέου.

AE KAΡΑΒΑ (MOLCHANOV): Ramma, Παναγιωτίδης, Rodolpho, Μιλτιάδους, Kaminski, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού.