Πέλικανς-Κλίπερς 132-127: Ούτε ο Τζορτζ τους έσωσε
15/11/2019 08:38

ΟΠολ Τζορτζ πάτησε παρκέ για πρώτη φορά φέτος, έστω και χωρίς να έχει στο πλευρό του τον Κουάι Λέοναρντ (ξεκούραση) και τον Πατ Μπέβερλι. Ήταν τρομερός, δείχνοντας να μην έχει επηρεαστεί από την απουσία του. Οι Πέλικανς όμως αποδείχθηκαν ανώτεροι, παίρνοντας τη νίκη με 132-127.

Οι Πέλικανς δεν φοβήθηκαν ούτε στιγμή. Τουναντιον, αρχικά φρόντισαν να υπάρχει μία ισορροπία στο παιχνίδι, πριν ξεφύγουν χάρη σε ένα ξέσπασμα στην δεύτερη περίοδο με 66-52, δείχνοντας να ελέγχουν το ματς, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 72-59.

Οι Κλίπερς ωστόσο δεν τα παράτησαν. Στην τρίτη περίοδο φρόντισαν να φέρουν το ματς στα ίσα και με μπροστάρη τον τρομερό Τζορτζ έκλεισαν την τρίτη περίοδο όντες μπροστά στο σκορ με ένα πόντο (96-97). Κάπως έτσι, το παιχνίδι ήταν ένα καθαρό ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι ένα μικρό ξέσπασμα των Πέλικανς να τους βοηθήσει να ξεφύγουν με 124-116 με 1.5 λεπτό να μένει για το τέλος. Έκτοτε οι γηπεδούχοι έδειξαν ψυχραιμία, παίρνοντας μία πανάξια νίκη.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ με 36 πόντους, 7 ασίστ και 6 κλεψίματα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Φρανκ Τζάκσον να προσθέτει 23 πόντους και τον Ντέρικ Φέιβορς 20 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Για τους Κλίπερς, ο Τζορτζ είχε 33 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Λου Γουίλιαμς να προσθέτει 31 πόντους και 8 ασίστ, τον Ρόντνεϊ ΜακΓκρούντερ 20 πόντους και τον Μοντρέζλ Χαρέλ 18 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-35, 72-59, 96-97, 132-127

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Φέιβορς 20 (1 τρίποντο, 20 ριμπάουντ), Ρέντικ 19 (3 τρίποντα), Χόλιντεϊ 36 (5 τρίποντα, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα), Γουίλιαμς 8 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μουρ 15 (5/14 σουτ, 3 τρίποντα), Μέλι, Χέιζ 9, Τζάκσον 23 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αλεξάντερ-Γουόκερ 2 (0/6 σουτ)

ΚΛΙΠΕΡΣ: Χάρελ 18 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζορτζ 33 (10/17 σουτ, 3 τρίποντα, 10/10 βολές, 9 ριμπάουντ), Χάρκλες 9, Γουίλιαμς 31 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μαν 5 (1), Γκριν 2 (6 ριμπάουντ), Πάτερσον 3 (1), Ζούμπατς 6 (5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον, ΜακΓκρούντερ 20 (5)