Ντεμπούτο Παπαδόπουλου με νίκη!
16/11/2019 20:29

Την τρίτη νίκη στην ΟΠΑΠ Basket League πήρε το ΑΠΟΕΛ, όπου στο ντεμπούτο του Νικόλα Παπαδόπουλο στον πάγκο, κέρδισε στο Λευκόθεο την ΕΚΑ ΑΕΛ με 66-52, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ντμίτρι Τόμπσον με 12 πόντους (5 τρίποντα, 1 ριμπάουντ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο με εξαίρεση τη διαφορά πέντε πόντων στο 9’, για λογαριασμό της ΑΕΛ (14-19), στην υπόλοιπη διάρκεια οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την περίοδο τελικά να κλείνει με διαφορά ενός τρίποντου (16-19). Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού έκαναν αρχή στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί επτά πόντων και αύξησαν την υπέρ τους διαφορά (16-26), όμως το ΑΠΟΕΛ μέχρι το 15′ πέτυχε την ανατροπή (27-26) μετά από τρίποντο του Μπόγιο. Από εκεί και πέρα, μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι με καλάθι, και τελικά το ΑΠΟΕΛ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με διαφορά ενός καλαθιού (33-31).

Η ΑΕΛ στα αρχικά στάδια του δεύτερου ημιχρόνου πήρε κεφάλι στο σκορ, όμως το ΑΠΟΕΛ κρατήθηκε κοντά στο σκορ και στο 28′ πέρασε ξανά μπροστά μετά το καλάθι του Τόμπσον (44-42). Η ομάδα της Λευκωσίας μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου δημιούργησε διαφορά οκτώ πόντων (53-45). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ έκανε αρχή με καλάθι του Χάμιλτον, όμως στη συνέχεια το ΑΠΟΕΛ με σερί εννιά πόντων ανέβασε τη διαφορά στο +14 (62-48) μέχρι το 34′, όση ήταν και με το άκουσμα της κόρνας για τη λήξη του παιχνιδιού (66-52).

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 33-31, 53-45, 66-52