Εφιάλτης στις Βρυξέλλες…
19/11/2019 23:38

Με την πιο βαριά της ήττα στον όμιλο η Εθνική μας ομάδα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον προκριματικό όμιλο για το Euro 2020. To αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε στις Βρυξέλλες με το ευρύ 6-1 από το Βέλγιο το οποίο έστησε πάρτι ολοκληρώνοντας αλάνθαστο τον όμιλο.
Ο Ραν Μπεν Σιμόν χρησιμοποίησε στο πιο δύσκολο ματς της Εθνικής μας τρεις ποδοσφαιριστές που έκαναν ντεμπούτο σε επίσημο παιχνίδι (Μιχαήλ, Γουίλερ, Χριστοφόρου) και αυτό στοίχησε σε μεγάλο βαθμό. Όχι πως αν έπαιζαν άλλοι θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αλλά ίσως να είχαμε διαφορετική εικόνα με περισσότερη εμπειρία μέσα στο γήπεδο.

Το ματς…
Το παιχνίδι άρχισε πολύ καλά για την Κύπρο, οι Βέλγοι δεν φόρτσαραν παρά το γεγονός ότι είχαν 2-3 καλές προϋποθέσεις και οι διεθνείς μας το εκμεταλλεύτηκαν. Κυκλοφορήσαμε την μπάλα και σε μια αντεπίθεση ο Νικόλας έβαλε μια γκολάρα και την Κύπρο μπροστά στο σκορ (14΄). Τι έγινε εκεί; Απλά θύμωσαν οι Βέλγοι, αποφάσισαν να ανεβάσουν ρυθμούς και μας έριξαν τέσσερα γκολ μέχρι το τέλος του α΄ ημιχρόνου. Βέβαια η ισοφάριση του Μπεντέκε (16΄) ήρθε από γκολ στο οποίο προηγήθηκε χέρι και στο δεύτερο του Ντε Μπρόινε (36΄) έκανε λάθος που δεν θα το ξανακάνει ο Νεόφυτος Μιχαήλ. Το πρώτο «κανονικό» ήταν το τρίτο και πάλι με τον Ντε Μπρόινε (41΄) και ο Καράσκο έστειλε τους Βέλγους με το 4-1 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με γκολ στο 44΄.
Η σεμνή τελετή στο «King Baudouin»  (μόνο σεμνή δεν ήταν με την γιορτή που ετοίμασαν οι Βέλγοι) είχε λάβει τέλος από το α΄ ημίχρονο και το ερώτημα ήταν μέχρι που θα σταματούσε ο δείκτης του σκορ. Πολύ νωρίς στην επανάληψη ο δείκτης ανέβηκε στο 5-1 με αυτογκόλ του Κύπρου Χριστοφόρου (51΄) και λίγο αργότερα ο Μπεντέκε με δεύτερο προσωπικό γκολ έκανε το 6-1 (68΄). Αυτό έμελλε να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΒΕΛΓΙΟ (Μαρτίνεθ): Μινιολέ, Αντερβάιρελντ, Ντινέιερ, Ντε Μπρόινε (69΄ Πραέ), Τίλεμανς, Ε.Αζάρ (64΄ Βερσχάρεν), Καράσκο, Κομπό, Θ.Αζάρ, Βανάκεν, Μπεντέκε (79΄ Οριγί)
Στον πάγκο: Κουρτουά, Σελς, Μεχελέ, Ντενντόκερ, Βίτσελ, Λουκάκου, Μέρτενς, Καστανιέ,  Μπατσουαγί

ΚΥΠΡΟΣ (Ραν Μπεν Σιμόν): Μιχαήλ, Ν. Ιωάννου (66΄ Κούσουλος), Μερκής, Κυριάκου, Σωτηρίου, Γουίλερ, Σπόλιαριτς (79΄ Σπόλιαριτς), Κωστή (80΄ Κωστή), Αρτυματάς, Χριστοφόρου, Κάστανος.
Στον πάγκο οι Πάρντο, Κίσσας, Θεοδώρου, Πίττας, Δημητρίου,  Ζαχαρίου, Αβραάμ,   Μ. Ιωάννου, Οικονομίδης.