Κορυφή με Σκόλα και Σέρχιο
20/11/2019 00:36

Mε το καλάθι του Ταρτσέφσκι η Αρμάνι προηγήθηκε με 10-7 στο 4’, με την Μακάμπι να μείωσε σε 18-17 με τις 2 βολές του Μπλακ. Ο Σέλβιν Μακ έγραψε το 21-19, 1 λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου, αλλά ο Χάντερ ισοφάρισε στην τελευταία φάση (21-21).

Οι Ισραηλινοί ξέφυγαν για 5 με τον Ουόλτερς (23-28), αλλά η απάντηση των Ιταλών ήταν άμεση. Σκόλα και Μίτσοφ έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων (33-30) στην ομάδα του Μεσίνα. Mε το καλάθι του Oυόλτερς έγινε το 47-42 στο τέλος του ημιχρόνου. Η Αρμάνι είχε 3/10 τρίποντα ενώ 2/11 μέτρησε η Μακάμπι.

Η Αρμάνι μπήκε δυνατά στο 3ο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 9 ποντους (54-45) χάρη στον Μίτσοφ. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου δεν πτοήθηκε, ανέβασε την απόδοση της και πέρασε μπροστά με τον Ντιμπαρτολομεο (63-64). Κάπου εκεί η Μακάμπι κόλλησε και η Αρμάνι με σερί 7-0, έκανε το 71-64 στο 30’.

Ο Ουίλμπεκιν έκανε το 81-74, 5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ντόρσεϊ με τρίποντο μείωσε σε 81-77 στο 36΄, αλλά το τρίποντο του Σέρχιο έκανε το 87-77. O Mπλάκ έκανε το 88-84, αλλά ο Σέρχιο έγραψε το 90-84 στα 20 δευτερόλεπτα για το τέλος καθάρισε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι είχε 11/24 τρίποντα, ενώ μοίρασε παραπάνω ασίστ (20-12).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέρχιο με 18 πόντους και 11 ασίστ, αλλά και ο Σκόλα με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μίτσοφ έκανε καλό ματς με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, βοηθώντας πολύ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Έισι έμεινε χαμηλά στους 4 πόντους σε 27 λεπτά και δεν μπόρεσε να είναι καθοριστικός για την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Σέρχιο έγραψε το 90-84 στα 20 δευτερόλεπτα για το τέλος και καθάρισε το ματς

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τίποτα και η Μακάμπι τα 12 λάθη, τον τραυματισμό του Ουίλμπεκιν και κάποιες αποφάσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-42, 71-64, 92-88