Στην κορυφή με ανατροπή!
29/11/2019 22:21

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-1 (20-25, 26-24, 25-15, 25-19)

Μόνος πρώτος στη βαθμολογία του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών είναι από την Παρασκευή και με το τέλος του Α Γύρου ο Green Air Παφιακός. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου κέρδισε στο «Αφροδίτη» την Ανόρθωση με 3-1 μετά από ένα αγώνα 114’ με σασπένς και ανατροπή. Η Ανόρθωση που έμεινε τρεις πόντους πίσω από την κορυφή προηγήθηκε πάλεψε με νύχια και με δόντια το δεύτερο σετ, αλλά όταν το έχασε επηρεάστηκε ψυχολογικά και ο Green Air Παφιακός κέρδισε με άνεση το τρίτο και τέταρτο σετ.

Μετά το αρχικά στάδια όπου οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ η Ανόρθωση έδειξε να έχει καλύτερα τελειώματα και προηγήθηκε 10-14 στο πρώτο σετ. Στην εξάδα του Green Air Παφιακού ήταν ο ναποκτηθείς Κουβανός AMiranda. Η Ανόρθωση ήταν εξαιρετική και το κοντέρ έφθασε στο +5 18-23 για να κερδίσει σε 29’ 20-25 και να προηγηθεί 0-1 σετ.

Με το βάρος του 0-1 ο Green Air Παφιακός θέλησε να μπει δυνατά και προηγήθηκε 06-04 στο ντέρμπι. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου σταδιακά αύξησε και άλλο τη διαφορά 12-07 δείχνοντας να αλλάζει τα δεδομένα. Η Ανόρθωση ήταν ξανά παρούσα και μείωσε 14-13. Η «Μεγάλη Κυρία» πήρε τα πάνω της και ισοφάρισε 17-17. Στα τελικά στάδια του σετ ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 20-18. Η Ανόρθωση δεν τα παρατούσε ποτέ και ισοφάρισε 23-23 σε ένα μεγάλο σετ. Ο Green Air Παφιακός κέρδισε στους έξτρα πόντους 26-24 σε 34’ και ισοφάρισε 1-1.

Η νίκη στο δεύτερο σετ βοήθησε τον Green Air Παφιακό που έλεγχε το τρίτο σετ 09-04. Οι Παφίτες συνέχισαν να υπερέχουν και προηγήθηκαν 14-09 για να κερδίσει με άνεση 25-15 σε 24’ και να ανατρέψει το σκορ 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ η ομάδα της Πάφου ήταν ξανά πολύ καλή και προηγήθηκε 14-05 ελέγχοντας πλήρως το σετ. Ο Green Air Παφιακός διατήρησε το στάτους των οκτώ πόντων 18-10. Η Ανόρθωση έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια και μείωσε 19-14. Η ομάδα του Αντώνη Κωνσταντίνου έφθασε πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ και της νίκης όταν το ταμπλό του «Αφροδίτη» 23-17 για να κερδίσει το ντέρμπι με 25-19 σε 26’ εξασφαλίζοντας την σπουδαία νίκη.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ANTKΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Παφίτης, Οικονομίδης, VerissimoCaetanoMiranda,Knezevic – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Μαυρομμάτης

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):HaapakoskiTorres, Στρουγκάρεβιτς, Σαββίδης, Romanuti , Δημητρίου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Κοντός, Χριστοφόρου.