Μεγάλη νίκη, σαν σε προπόνηση
03/12/2019 21:17

Την τέταρτη νίκη του σε επτά αγώνες του Basketball Champions League 2019/20 πήρε το βράδυ της Τρίτης (3/12) το Περιστέρι που επικράτησε εντός έδρας της Νίμπουρκ (75-65) για να την ρίξει στο 5-2 και να την κρατήσει μακριά από την κορυφή του ομίλου.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου μπήκε εντυπωσιακά στο ματς, είχε συνέχεια και συνέπεια στο παιχνίδι της, είχε τρομερή συγκέντρωση στην άμυνα και το ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να μην αφήσει περιθώρια στους Τσέχους που παρατάχθηκαν χωρίς τους Μάρτιν Πέτερκα – Γιάρομιρ Μπόχατσικ.

Επέστρεψε μετά από τον τραυματισμό του ο Αμερικανός ψηλός Μάικ Μόρισον, όμως το Περιστέρι έχασε στο πρώτο μέρος τον Γάιο Σκορδίλη που χτύπησε στον ώμο και δεν αγωνίστηκε στη συνέχεια χωρίς πάντως να πρόκειται για κάτι σοβαρό.

Ο MVP

Εξαιρετικός σκόρερ ο Στίβεν Γκρέι, αυτή τη φορά όμως τον τίτλο του MVP θα τον μοιραστούν οι δύο ψηλοί του Περιστερίου. Γιανίκ Μορέιρα (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ) και Κίνγκσλεϊ Μόουζες (8 πόντοι, 11 ριμπάουντ) έκαναν τη διαφορά στις δύο ρακέτες, απέναντι σε μια ομάδα παραδοσιακά καλή στο ριμπάουντ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Πραγματικά εφιαλτικό το πρώτο δεκάλεπτο για τη Νίμπουρκ που έκανε 10 λάθη. Οι Τσέχοι ήταν πιο προσεκτικοί στη δεύτερη περίοδο (ένα λάθος), ωστόσο το 24.3% που είχαν στα σουτ στο ημίχρονο, δεν μπορούσε να τους δώσει κάτι περισσότερο. Το Περιστέρι των εννέα κλεψιμάτων στην πρώτη περίοδο έμεινε στα 6/18 δίποντα στο 20′, ακόμη κι έτσι δεν συνάντησε ποτέ πραγματικές δυσκολίες αν και είχε κάποια ψεγάδια που χρειάζονται διόρθωση. Σίγουρα το 33% στο δίποντο (12/36), σίγουρα τα 19 λάθη για τις 17 ασίστ είναι επιδόσεις που δεν ενθουσιάζουν, σημασία έχει όμως η συνολική εικόνα και η νίκη απέναντι σε μια τόσο καλή ομάδα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με προσοχή στον ρυθμό, με πίεση στην μπάλα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, το Περιστέρι μπήκε καλά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 8-2 πριν συμπληρωθεί το τρίτο λεπτό και όσο περνούσε η ώρα, τόσο ανέβαζε τη διαφορά χάρη στην άμυνά του. Ήταν εντυπωσιακό το 25-15 της πρώτης περιόδου, είχε όμως εξήγηση και αυτή ερχόταν από τα εννέα κλεψίματα (!!!) και τις 9/10 βολές που είχαν οι γηπεδούχοι την ώρα που οι Τσέχοι μετρούσαν δέκα λάθη και δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στο δυνατό παιχνίδι των αντιπάλων τους.

Το 33-19 στο 12′ από το τρίποντο του Σαλούστρου έμοιαζε να γκρεμίζει τη Νίμπουρκ, όμως οι Τσέχοι αντέδρασαν. Εκμεταλλεύθηκαν δυο λάθη του Περιστερίου, απάντησαν με τον Χρούμπαν να γράφει το 33-24 και έμειναν όρθιοι, χωρίς πάντως να προβληματίσουν πολύ περισσότερο τους γηπεδούχους που έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +12 (42-30) και θα μπορούσαν να έχουν ένα ακόμη σημαντικότερο προβάδισμα νίκης.

Ο Γκρέι μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με βολές και τρίποντο για το 47-30, η Νίμπουρκ απάντησε με ένα δικό της 9-0 για το 47-39 και το ματς δεν έχασε το ενδιαφέρον του. Το Περιστέρι απάντησε με δύο μεγάλα τρίποντα από τους Αγραβάνη – Γκρέι για νέο +14 και συνέχισε να έχει τον έλεγχο και του αγώνα αλλά και του ρυθμού, έκλεισε την περίοδο σε αυτή τη διαφορά (59-45) και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Κράτησε την σοβαρότητά της μέχρι το τέλος και κατάφερε να φτιάξει και ένα καλό μαξιλαράκι δέκα πόντων που ίσως παίξει τον ρόλο του στο τέλος της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το Ανδρέας Παπανδρέου το απόγευμα της Τρίτης, είχε όμως μια μπασκετική ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βιατόρ, Βοΐνοβιτς, Στράουμπε

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 42-30, 59-45, 75-65

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Αγραβάνης 5 (1), Γκρέι 19 (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μορέιρα 12 (10 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος 2 (4 ασίστ), Μπλέικ, Χάτσερ 13 (2), Μόρισον, Μόουζες 8 (11 ριμπάουντ), Σαλούστρος 6 (1), Σκορδίλης 2, Σμιθ 3 (1)

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Αμιέν): Χάνκινς 8 (7 ριμπάουντ), Χρούμπαν 10 (4/15 σουτ), Πούμπρλα 12, Ρόγκιτς 9 (2/9 σουτ), Τούμα 4, Μπέντα 8 (11 ριμπάουντ), Μπούκερ 7 (1), Κριζ 4, Ντάλτον 3 (1/7 σουτ), Σάφαρτσικ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 12/36 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 21/27 βολές, 45 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 18 επιθετικά), 17 ασίστ, 15 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Νίμπουρκ: 18/43 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 14/17 βολές, 43 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 19 επιθετικά), 8 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα μείνει στην Ελλάδα για να υποδεχθεί τη Γκαζιαντέπ (11/12 στις 19:00), ενώ η Νίμπουρκ θα συνεχίσει στο δρόμο για να παίξει με τη Μπάμπεργκ στη Γερμανία (10/12 στις 20:00).