Την δουλειά της η Λίβερπουλ, ξέσπασε η Τότεναμ
07/12/2019 19:04

Κρατώντας το απαραβίαστο της εστίας της μετά από μια ντουζίνα παιχνίδια, η Λίβερπουλ συνέχισε την δουλειά της προς την κατάκτηση του τίτλου επικρατώντας 3-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ, για να περιμένει τις Λέστερ και Μάντσεστερ Σίτι για να δει που θα βρίσκεται. Με clean sheet για πρώτη φορά επί Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε και η Τότεναμ, που… σκόρπισε 5-0 την Μπέρνλι. Ισόπαλο το ντεμπούτο του Νάιτζελ Πίρσον στην Γουότφορντ (0-0 με την Κρίσταλ Πάλας).

Ένα εύκολο απόγευμα είχε από ένα σημείο και μετά η Λίβερπουλ, που διαχειρίστηκε σωστά την κατάσταση στη Νότια Ακτή, για να ανοίξει την διαφορά από την δεύτερη Λέστερ στους 11 βαθμούς και από την Σίτι στους 13. Προσπάθησαν να βρουν από νωρίς δίχτυα οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ, που ωστόσο χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από μισό ημίχρονο για να τα καταφέρουν.

Τον γόρδιο δεσμό έσπασε ο πάντα ζεστός από τότε που επέστρεψε, Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, που χάρηκε πάρα πολύ για το νέο γκολ που πέτυχε με την φανέλα των «κόκκινων», πριν πάρει σειρά ο Ναμπί Κεϊτά και να διαμορφώσει το τελικό σκορ ημιχρόνου 0-2. Ήταν εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολη η… φάση για τους έτσι κι αλλιώς πεσμένους γηπεδούχους, που μόλις στο 54’ παράτησαν οριστικά το ματς αφού ο Μο Σαλάχ βρήκε κι αυτός δίχτυα για να διαμορφώσει από νωρίς το αποτέλεσμα.

Δύο γκολ περισσότερα σκόραρε η Τότεναμ του Μουρίνιο, που μετά από την ήττα κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είδε τους ποδοσφαιριστές του να βγάζουν αντίδραση και να μην αφήνουν κανένα περιθώριο στην επίσης πεσμένη Μπέρνλι. Η δουλειά είχε γίνει από το πρώτο μέρος, με τον Χάρι Κέιν να κάνει το 1-0 στο 5’ και να δίνει την σκυτάλη στον Λούκας Μόουρα (9’) για το 2-0. Αυτός που σίγουρα δεν έκανε την… αλλαγή (σκυτάλης) ήταν ο Σον Χέουνγκ-Μιν, που σκόραρε το πιο όμορφο σόλο γκολ μέχρι τώρα στην Πρέμιερ Λιγκ και ίσως σε όλα τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, παίρνοντας την μπάλα από το μισό του γηπέδου των Spurs, διανύοντας τα 2/3 του αγωνιστικού χώρου σε 12 δευτερόλεπτα περνώντας σαν σταματημένους τους φιλοξενούμενους και τελειώνοντας την φάση για το 3-0.

Δεν υπήρχε ανάγκη για περισσότερα, αλλά ο Κέιν συνέχισε να σκοράρει (54’) πριν πάρει σειρά ο Μουσά Σισοκό (που δεν μας συνηθίζει) τελειώνοντας για τα καλά τον αγώνα μόλις από το 74’. Με τη νίκη τους αυτή οι Λονδρέζοι πέρασαν στην πέμπτη θέση του πίνακα, περιμένοντας βέβαια την έκβαση του αγώνα της Γουλβς.

Αποζημίωση για το φτωχό θέαμα στο Γουότφορντ – Κρίσταλ Πάλας τα οκτώ γκολ στα άλλα δύο γήπεδα, με τις προαναφερθείσες να μένουν στο 0-0. Ανεβασμένος ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο καμία από τις δύο δεν μπόρεσε να βάλει ένα γκολ και να αλλάξει εντελώς τα δεδομένα του αγώνα. Θερμή ήταν η υποδοχή από τον κόσμο προς το πρόσωπο του Νάιτζελ Πίρσον, ο οποίος -επιστρέφοντας στην Πρέμιερ Λιγκ μετά από αρκετά χρόνια- φάνηκε για έχει για πρωταρχικό του μέλημα το πως το σύνολό του θα αποφύγει νέα ήττα απέναντι σε φορμαρισμένο αντίπαλο.