Η ΟΜΑΔΑΡΑ επέστρεψε!
08/12/2019 19:55

Νίκησε και την ατυχία (δύο αναγκαστικές αλλαγές πριν το 20λεπτο) και την ΑΕΚ ο Απόλλωνας ο οποίος επικράτησε 3-1 στο Τσίρειο της ομάδας της Λάρνακας με ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο. Σκόρερ οι Πίττας, Ζελάγια και Μάρκοβιτς.
Πριν καλά, καλά συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο ο προπονητής του Απόλλωνα αναγκάστηκε να κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές καθώς Γκακπέ και Νσούε δεν ήταν σε θέση να συνεχίσουν. Κάπου εκεί ανατράπηκαν τα πλάνα του Σωφρόνη αλλά και πάλι ο Απόλλωνας ήταν αυτός που κυριαρχούσε στο γήπεδο. Ο Ζελάγια σε δύο περιπτώσεις πήδηξε πιο ψηλά από όλους αλλά είδε την μπάλα να φεύγει λίγο έξω, με την ΑΕΚ να έδειχνε ξανά δυσκολία στην ανάπτυξη της και απλά αρκέστηκε σε κάποιες προϋποθέσεις στο α΄ μέρος. Μάλιστα οι «γαλάζιοι» ζήτησαν και πέναλτι πριν οι δυο ομάδες κατηφορίσουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα σε μια φάση που φαίνεται ο Τορυγιόλς να τραβά τον Σάλαϊ. Ο Τράττος ήταν κοντά, έδειξε να συνεχιστεί το ματς και έστειλε τις δύο ομάδες με το 0-0 στα αποδυτήρια.
Η ΑΕΚ έχασε ευκαιρία στο ξεκίνημα της επανάληψης για να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Τρισκόφσκι αλλά στην αντεπίθεση η χρυσή αλλαγή του Σωφρόνη Ιωάννης Πίττας άνοιξε το σκορ στο 52΄. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Έξι λεπτά αργότερα ο Ζελάγια κάρφωσε με το κεφάλι την μπάλα στα δίχτυα του Τόνιο και όλα άρχισαν να παίρνουν τον δρόμο τους στο Τσίρειο. Στην σεμνή τελετή έβαλε τέλος ο Μάρκοβιτς με το γκολ του στο 70΄ και ο Απόλλωνας πανηγύρισε μια τεράστια νίκη με βάση τα δεδομένα που διαμορφώθηκαν κατά την διάρκεια του ματς. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΚ ήταν να μειώσει σε 3-1.
ΑΠΟΛΛΩΝ (Σ.Αυγουστή): Μολ, Σάλαϊ, Σελίμοβιτς, Κυριάκου, Νσούε (19΄ Μάρκοβιτς), Ζοάο Πέδρο, Σακέτι, Περέιρα (46΄ Πίττας), Παπουλής, Γκακπέ (18΄ Βασιλείου), Ζελάγια
Στον πάγκο: Δημητρίου,   Γιαννιώτας, Σαρδινέρο,
ΑΕΚ (Μ.Γκιμπανέλ): Τόνιο, Μοϊσόφ, Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι, Χέφελ (61΄Φλοριάν), Σάστρε, Κάσες (73΄ Φιόλιτς), Τέτε, Πλάνας (67΄ Ραούλ), Γιάννου
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τάντι, Κίβενι, Φιόλιτς, Ιωάννου, Αναστασίου, Ραούλ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βασιλείου/ Τρουγιόλς, Σάστρε (3η), Μοϊσόφ