08/12/2019 16:52 3181 Views

Η Ομόνοια υποδέχεται την Δόξα στο ΓΣΠ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta.
ΖΩΝΤΑΝΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ SUPER SPORT FM 104.0

Live η εξέλιξη της αναμέτρησης…

ΣΧΟΛΙΟ: Συμπληρώθηκαν 15 λεπτά στον αγώνα χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Η Ομόνοια κρατά την μπάλα και η Δόξα αμύνεται με δύο ζώνες.
17΄Ο Λέζιακς στέλνει από αριστερά συρτή πάσα-σέντρα αλλά ο Ντάρμπισαιαρ δεν προλαβαίνει την μπάλα.
19΄ΓΚΟΛ! Φοβερή εκτέλεση φάουλ από τον Μποτεάκ με την μπάλα να καρφώνεται στο αριστερό παραθυράκι του Γκρεμσλ και το 1-0 είναι γεγονός για την Ομόνοια.
22΄Από εκτέλεση κόρνερ του Μποτεάγκ, ο Λούφτνερ με κεφαλιά αστοχεί από ευνοική θέση.
22΄ΓΚΟΛ 2-0! Ο Ορτέγα με πολύ καλό σουτ-πλασέ στέλνει για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα της Δόξας.
ΣΧΟΛΙΟ: Απόλυτη υπεροχή και κυριαρχία της Ομόνοιας. Επεβλήθηκε της Δόξας που εφαρμόζει μία αμυντική τακτική χωρίς μέχρι το 30΄να βγει με αξιώσεις στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι παρουσιάζονται απλοί και ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους.
32΄Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Ο Φαμπιάνο αποκρούει σε κόρνερ το σουτ του Παπαφώτη, ο οποίος απέφυγε δύο αμυντικούς της Ομόνοιας.
35΄Ο Γρεμσλ αποκρούει το δυνατό σουτ του Γιόρντι Γκόμεθ.
ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Με όλη την άνεση της η Ομόνοια έχει επιβληθεί και πήγε με σκορ ασφαλείας στα αποδυτήρια. Τα στοιχεία που την έκαναν να κυριαρχήσει, ήταν η αποτελεσματικότητα στα γκολ που πέτυχε και ειδικά στο 1-0, η στόμφα του Μποτεάκ με την εξαιρετική εκτέλεση του φάουλ.
Απογοητευτική από την άλλη  η παρουσία της Δόξας στο α΄ημίχρονο.
Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. Η Ομόνοια στο 47΄απειλεί την εστία του Γρεμσλ αλλά το σουτ του Ντάρμπισαιαρ έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
ΣΧΟΛΙΟ: Χωρίς ρυθμό και ευκαιρίες ο αγώνας στα πρώτα 15 λεπτά του β΄ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι με το προβάδισμα του ημιχρόνου ελέγχουν πλήρως τον αγώνα αλλά δεν έχουν επιθετικό ρυθμό στο παιχνίδι τους μέχρι το 60΄.
75΄Μεγάλη απόκρουση του Φαμπιάνο σε κόρνερ μετά από σουτ του Ίταλο από το σημείο του πέναλτι.
76΄. Νέα μεγάλη απόκρουση του Φαμπιάνο σε κόρνερ μετά από κεφαλιά του Μουκτάρη.
Η Ομόνοια κινδύνεψε για πρώτη φορά σοβαρά αφού στο μεταξύ η απόδοση της δεν είναι καθόλου καλή και οι φίλαθλοι της διαμαρτύρονται για την παθητική παρουσία των παικτών.
80΄. Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ντάρμπισαιαρ μόνος προ του Γκρεσλ αστοχεί αφού η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
84΄Ο Κακουλλής πέφτει στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μιντίκκη που είχε επαφή με τον επιθετικό της Ομόνοιας. Διεκδίκησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι αλλά δεν το έδωσε ο διαιτητής.
Στην προηγούμενη φάση ο νεαρός άσος της Ομόνοιας βρέθηκε σε ευνοική θέση για να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε.
90΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Κακουλλή να κάνει εξαιρετική ενέργεια αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

ΟΙ 11ΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χ.Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Μαυρίας, Λέζιακς, Βίτορ Γκόμες, Γιόρντι Γκόμεθ, Ορτέγα,(79΄Κακουλλής) ) Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊρ.
Στον πάγκο: Kυριακίδης, Μανρίκε, Χούμποτσαν, Κούσουλος, Μικού, Κατελάρης, Τζιωνής, Εζρά, Κακουλλής

ΔΟΞΑ (Εντ.Ερανοσιάν): Γκρεμσλ, Μουκτάρης, Ντερβίτ, Μιντίκκης, Ζε Βαλέντε, (75΄Χαραλάμπους) Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος, ( 66΄Ίταλο) Μπόλιεβιτς, (85΄Μιχαήλ), Ασαμόα, Καρλίτος, Μέσκα
Στον πάγκο: Παρασκευά, Φιντέλις, Ίταλο, Μιχαήλ, Τραιτσέφσκι, Χαραλάμπους, Καρλάο, Χριστοφή

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βίτορ Γκόμες, Ασαμόα,Λουίς Κάρλος,Μιντίκκης,Καρλίτος (3η),