Αποκλεισμός Ομόνοιας
11/12/2019 21:40

Πολύ υψηλό αποδείχθηκε τελικά το εμπόδιο της Penzugyor Βουδαπέστης για την σούπερ πρωταθλήτρια και μοναδική εκπρόσωπό μας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις Ομόνοια. Την Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2019 στον επαναληπτικό αγώνα απέναντι στους Ούγγρους εκ νέου στο Pénzügyőr Sportegyesület Hall της  Βουδαπέστης η Ομόνοια έχασε με 0-3 σε 59’ και σε συνδυασμό με το 0-3 της Τρίτης αποχαιρέτησε τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις στη φάση του Main Round του Cev Challenge Cup.
Πλέον η Ομόνοια επικεντρώνεται στις εγχώριες διοργανώσεις αφού με την επιστροφή της από τη Βουδαπέστη θα αντιμετωπίσει τη Δευτέρα την Ανόρθωση στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής. Στους δυο αγώνες ο Σ. Σάββα βασίστηκε στη βασική του εξάδα, ενώ ο Ούγγρος κόουτς άνοιξε το ροτέϊσιον.
Δεν μπήκε καθόλου καλά η Ομόνοια στο πρώτο σετ με συνέπεια η Penzugyor να ξεφύγει πάρα πολύ στο σκορ. Το 09-19 υπέρ των Ούγγρων δυσκόλεψε αφάνταστα τις προσπάθειες των παικτών του Σάββα Σάββα. Η ομάδα της Βουδαπέστης άνκαι τυπικά φιλοξενούμενη όταν βρέθηκε μπροστά 11-22 κέρδισε σε μόλις 20 λεπτά 11-25 και προηγήθηκε 0-1 σετ. Οι «πράσινοι» πλέον κλήθηκαν να παλέψουν για την κατάκτηση τριών σετ για να διεκδικήσουν την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.
Mε την ψυχολογία στο ναδίρ μπήκε η Ομόνοια στο δεύτερο σετ. Οι Ούγγροι προηγήθηκαν 00-04. Οι «τριφυλλοφόροι» ήθελαν να αντιδράσουν και πήραν τους δυο πρώτους  πόντους τους. Η Ομόνοια είχε στόχο να μείνει κοντά στο σκορ και να σβήσει την κακή εμφάνιση του πρώτου σετ. Σταδιακά, όμως ο Ούγγροι φόρτσαραν και ξέφυγαν 06-13 δυσκολεύοντας το έργο των «πρασίνων». Ο έλεγχος του αγώνα χάθηκε με την  Penzugyor να ξεφεύγει ξανά με 11-21 και να τελειώνει σετ και πρόκριση στην επόμενη φάση. Η ομάδα της Βουδαπέστης κέρδισε τελικά 17-25 σε 20’  άνκαι η Ομόνοια δεν τα παράτησε και προσπαθούσε να μειώσει.
Oι Ούγγροι δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην Ομόνοια ούτε στο τρίτο σετ. Η ομάδα του Σ. Σάββα έμενε εκ νέου πίσω στο σκορ 05-11 με συνέπεια για άλλη μια φορά τα δεδομένα να μην εξαρτούνται από τους «πράσινους». Οι Ούγγροι δεν κοίταξαν πίσω αφού ξέφυγαν για τρίτο σετ πολύ 09-17 και δεν άφησαν την Ομόνοια να διεκδικήσει κάτι από το σετ. Η Penzugyor είχε συνεχώς διαφορά ασφαλείας 13-21 για να ολοκληρωθεί το σετ με 16-25 για την ουγγρική ομάδα σε 19’ λεπτά. Η Ομόνοια ηττήθηκε και στο δεύτερο παιχνίδι με 0-3 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Σ. Πετρακκίδης, Ruiz, Προδρόμου, Αλεξίου, Reinaldo, Αlves – Λίμπερο: Πλατρίτης.

PENZUGYOR (Ζ. JOKAY): Magyar, Κovacs, Kiss, Flachner D, Rasa, Willian – Αλλαγές: Szabo Μ, Szabo V., Tordai, Solti Flachner K, Rozgonyi– Λίμπερο: Felliciano.