Η Ατλέτικο συμπλήρωσε το παζλ
12/12/2019 00:14

Μετά την Παρί Σεν-Ζερμέν, την Μπάγερν, τη Μάντσεστερ Σίτι, τη Γιουβέντους, την Μπαρτσελόνα, τη Ρεάλ, την Τότεναμ και τη Λίβερπουλ, τη Νάπολι, την Ντόρτμουντ, τη Λιόν, τη Βαλένθια, τη Λειψία, την Τσέλσ, τη σταχτοπούτα του Champions League, Αταλάντα και η Ατλέτικο έκλεισε θέση για τους 16 της διοργάνωσης και συμπλήρωσε το παζλ.
Η Παρί συνέτριψε στη γαλλική πρωτεύουσα τη Γαλατασαράι και άφησε την ομάδα της Πόλης εκτός Ευρώπης. Οι Παριζιάνοι ήδη πρώτοι του ομίλου και στην επόμενη φάση άνοιξαν το σκορ με τον Ικάρντι στο 33′ και ο Σαράμπια μετά από δυο λεπτά (35′) διεύρυνε το προβάδισμα.
Ο Νεϊμάρ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έκανε το 3-0, ο Εμπαπέ στο 63′ το 4-0 και ο Καβάνι διαμόρφωσε το τελικό σκορ νικώντας τον συμπατριώτη του, Μουσλέρα. Η Ρεάλ πέρασε από το Μπριζ με 3-1. Το βραζιλιάνικο δίδυμο των Ροντρίγκο και Βινίσιους έδωσε τη λύση στους μερένγκες, ενώ είχε ισοφαρίσει ενδιάμεσα ο Βάνακεν. Το τελικό σκορ (1-3) διαμόρφωσε ο Λούκα Μόντριτς στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου.