Θα παλέψει ως το τέλος…
13/12/2019 22:25

«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-1 (25-20, 23-25, 25-23, 25-20)

Την Τρίτη του σερί νίκη πέτυχε το ΑΠΟΕΛ την Παρασκευή στο «Λευκόθεο» με 3-1 σετ και δείχνει αποφασισμένο να παλέψει μέχρι τέλους για την τετράδα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» δυσκολεύτηκαν αφάνταστα απέναντι σε μια ΑΕ Καραβά που ήταν ισάξια και πάλεψε όλα τα σετ, αλλά δέχθηκε την 9η σερί ήττα. Ο αγώνας διήρκησε 114’.

Το ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο σε όλο το πρώτο σετ και με διαφορά στο σκορ. Το αρχικό 08-04 έγινε 17-09 με την ΑΕ Καραβά όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν λύσεις κερδίζοντας 25-20 σε 28’.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕ Καραβά στο δεύτερο σετ. Η προσφυγική ομάδα είχε σταθερά διαφορά στο σκορ αναγκάζοντας το ΑΠΟΕΛ να κυνηγά (04-09, 08-12) για να αυξήσει σε 09-14. Το ΑΠΟΕΛ μείωσε με σερί 03-00 στους δυο 12-14, αλλά οι πετοσφαιριστές του Molchanov βρήκαν εκ νέου λύσεις και ξέφυγαν 13-17 και 16-20 αναγκάζοντας τον κόουτς του ΑΠΟΕΛ Γ. Λάϊο να ζητήσει τάιμ – άουτ για να σώσει το σετ.  Η εξέλιξη αυτή βοήθησε το ΑΠΟΕΛ που έκανε την αντεπίθεσή του και μείωσε 20-22. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έβαλαν πίεση στην ΑΕ Καραβά που άντεξε και σε 30’ κέρδισε 23-25 και ισοφάρισε 1-1.

Πάρα πολύ κλειστό ήταν το τρίτο σετ. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την ΑΕ Καραβά να προηγείται με βραχεία κεφαλή 05-07 και 07-08. Το ΑΠΟΕΛ βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει με +4 14-10. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μεγάλωσαν την υπέρ τους διαφορά 16-11, όμως η ΑΕ Καραβά δεν παράτησε το σετ και μείωσε 16-13. Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν σταθερά το προβάδισμα, αλλά η ομάδα του Molchanov δεν την άφηνε σε ησυχία 20-17. Το ΑΠΟΕΛ όμως διαχειρίστηκε την κατάσταση κερδίζοντας  κέρδισε με 25-23 σε 29’ έστω και εάν η ΑΕ Καραβά τον καρδιοχτύπησε και πήρε το κρίσιμο τρίτο σετ.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ. Οι δυο ομάδες δεν μπορούσαν να επιβληθούν με τους «γαλαζοκίτρινους» να έχουν ένα στενό προβάδισμα. Σταδιακά, το ΑΠΟΕΛ φάνηκε να κρατά γερά το σετ όταν ξέφυγε 15-11. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με αρκετά καλή ψυχολογία ξέφυγε 20-13. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να πάρουν το σετ με 25-20 σε 27’ και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΑΠΟΕΛ(Γ. ΛΑΪΟΣ): VelckovicKασαμπαλής, Γεωργίου, Ευσταθίου, JuarezXρυσοστόμου – Λίμπερο 1: Παντελή, Λίμπερο 2: Κυθραιώτης – Αλλαγές: Αβερκίου.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ(ΜOLCHANOV): RodolphoRamma, Παναγιωτίδης, Kaminski, Χριστοφή, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Χατζηδαμιανού.