Πήρε φόρα η Άουγκσμπουργκ…
13/12/2019 23:48

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Χόφενχαϊμ στο εναρκτήριο ματς της 17ης αγωνιστικής πανηγύρισε το βράδυ της Παρασκευής η Άουγκσμπουργκ, αποτέλεσμα που της επέτρεψε να ανέβει στην 10η θέση, οκτώ ολόκληρους πόντους πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 11′ με τον Μαξ, με δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά πήραν σημαντικό αβαντάζ δύο τερμάτων στο δεύτερο ημίχρονο ενώ χρειάστηκε το γκολ του Ιάγκο στο 85′ για να κλειδώσουν το τρίποντο στο φινάλε.

Ειναι εντυπωσιακό πως η Άουγκσμπουργκ έχει μόλις μία ήττα στις οκτώ τελευταίες αγωνιστικές, με την Χόφενχαϊμ από την πλευρά της να φέρνει τέταρτο διαδοχικό αρνητικό αποτέλεσμα (1 ισοπαλία – 3 ήττες σε αυτό το διάστημα) και να γνωρίζει την πρώτη της ήττα από την Άουγκσμπουργκ μετά από οκτώ ματς.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου

Χόφενχαϊμ – Άουγκσμπουργκ 2-4 (14′ Σκοβ, 80′ Λοκάντια / 11′ 51′ πεν. Μαξ, 56′ Γένσεν, 85′ Ιάγκο)