Τα πήρε… όλα η Πόρτο
13/12/2019 00:27

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά… ξεγλίστρησε η Πόρτο, που επιβλήθηκε 3-2 της Φέγενορντ στο «Ντραγκάο» και πήρε τόσο την πρόκριση για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ, όσο και την πρωτιά του γκρουπ.

Στο έτερο ματς του ομίλου, η Ρέιντζερς κόλλησε στο 1-1 με τη Γιουνγκ Μπόις στη Γλασκώβη, όμως εξασφάλισε το δεύτερο εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Στην Πορτογαλία, η Πόρτο έπαιζε τα ρέστα της σε έναν «τελικό» πρόκρισης με τη Φέγενορντ. Η ομάδα του Κονσεϊσάο ξεκίνησε με… μάτι που γυαλίζει και προηγήθηκε 2-0 από νωρίς, με τον Ντίας να ανοίγει το σκορ στο 14’, ενώ δύο λεπτά ήρθε το αυτογκόλ του Μαλίσια.

Παρ’ όλα αυτά, οι Ολλανδοί αντέδρασαν άμεσα και επανήλθαν, με τον Μποτεγκίν να μειώνει στο 19’ με κεφαλιά και τον Λάρσον να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 22’, σε μια καταπληκτική αναμέτρηση.

Στο 34’, ο Τικίνιο Σοάρες έβαλε ξανά μπροστά τους «δράκους», που πλέον κρατούσαν στα χέρια τους την πρόκριση. Από ‘κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και επιχείρησαν να ισοφαρίσουν, ενώ είχαν δοκάρι στο 70’.

Τρία λεπτά αργότερα, ο γκολκίπερ Μαρτσεσίν κράτησε όρθια την Πόρτο, αφού νίκησε τον Νάρσινγκ σε τετ-α-τετ. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι «πάγωσαν» το ρυθμό και κράτησαν το 3-2, που τους χάρισε την πρόκριση, αλλά και την πρώτη θέση.

Στη Γλασκώβη, η Ρέιντζερς τα… χρειάστηκε, ωστόσο έφτασε στο πολυπόθητο αποτέλεσμα, 1-1 με τη Γιουνγκ Μπόις, που τη στέλνει στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ομάδα του Τζέραρντ μπήκε μπροστά το 30’ με τον Μορέλος, όμως οι Ελβετοί ανταπέδωσαν στο 89’ με αυτογκόλ του Μπάρισιτς και μετέφεραν άγχος στην πλευρά των γηπεδούχων, αφού με ένα τέρμα ακόμα θα έπαιρναν εκείνοι τη νίκη-πρόκριση.

Εντούτοις, στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και η Ρέιντζερς εξασφάλισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση.