Απέδρασε από το «Ιβανώφειο» ο Προμηθέας
14/12/2019 17:48

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, ο Προμηθέας έφυγε αλώβητος από το «Ιβανώφειο» επικρατώντας 72-70 του Ηρακλή και ανέβηκε στο 8-3.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιατρά ο Αγραβάνης, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους διακρίθηκαν οι Χάνλαν (21 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ζάρας (14 πόντοι).

Το νικητήριο καλάθι για τους Αχαιούς ο Κατσίβελης στα 54 δευτερόλεπτα, με τους Θεσσαλονικείς να χάνουν τη συγκέντρωσή τους στο φινάλε. Στο 5-6 υποχώρησε η ομάδα του Καστρίτη.

Το ματς
Ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένος το παιχνίδι και προηγήθηκε 11-6 στο πρώτο πεντάλεπτο, ωστόσο ο Προμηθέας έτρεξε σερί 7-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (11-13 στο 7’). Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 6-0 και ανέκτησαν το προβάδισμα (17-13 στο 8’), ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με +2 (23-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Αχαιούς να ξεφεύγουν κάπως με δύο διαδοχικά τρίποντα του Αγραβάνη (32-36 στο 16’). Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Γιατρά να έχει βραχεία κεφαλή (39-40).