Το χαβά της η Λίβερπουλ!
14/12/2019 16:34

Με σκορ 2-0 επικράτησε η Λίβερπουλ της Γουότφορντ στο «Άνφιλντ» για την 17η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, συνεχίζοντας αγχωτικά αλλά νικηφόρα το δρόμο προς τον τίτλο. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ (38’, 90’) τα δύο υπέροχα γκολ της αναμέτρησης.
Οι «κόκκινοι» παραμένουν αήττητοι με συγκομιδή 49 βαθμών και αύξησαν τη διαφορά τους από τη δεύτερη Λέστερ στο +11. Οι «αλεπούδες» δοκιμάζονται στις 17:00 εντός έδρας με τη Νόριτς. Στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθμούς παραμένει η Γουότφορντ.

Το ματς
Οι «κόκκινοι» όχι μόνο παρέμειναν ακίνδυνοι στα πρώτα 38 λεπτά αλλά λίγο έλειψε να βρεθούν πίσω στο σκορ σε δύο περιπτώσεις που οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν το σωστό τελείωμα.
Στο 5ο λεπτό ο Ντίνι δεν συναντήθηκε ποτέ την μπάλα ύστερα από την έξοχη σέντρα του Σαρ ενώ στο 37ο λεπτό ο Ντουκουρέ βρήκε επίσης… αέρα ύστερα από πάσα του Καπού και βρισκόμενος σε θέση βολής!
Στην αντεπίθεση η Λίβερπουλ ευτύχησε να βρει το γκολ (38’) έπειτα από αντεπίθεση-φωτιά. Ο Φιρμίνο πέταξε την μπάλα στον Μανέ, εκείνος βρήκε τον Σαλάχ και ο Αιγύπτιος πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα που ήρθε με αλλαγή κατεύθυνσης και δεξί πλασέ στη γωνία του Φόστερ.
Στο 42ο λεπτό οι «σφήκες» κατέγραψαν ακόμη μια τεράστια ευκαιρία η οποία ολοκληρώθηκε ξανά με «τσαφ»! Αυτή τη φορά ήταν ο Σαρ που δεν κατάφερε να σουτάρει έπειτα από την επέμβαση του Άλισον σε σέντρα του Ντεολοφέου…
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Λίβερπουλ πέτυχε δεύτερο τέρμα με σέντρα του Σακίρι και κεφαλιά του Μανέ αλλά ο Σενεγαλέζος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ύστερα από την εξέταση της φάσης στο VAR.
Ο Ντεολοφέου απώλεσε μια ακόμη για τους φιλοξενούμενους τέσσερα λεπτά αργότερα (54’), αφού το πλασέ του από θέση τετ-α-τετ σταμάτησε στον Άλισον ενώ ο ίδιος παίκτης σημάδεψε στο 81’ το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ!
Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Σαλάχ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης. Ο Αιγύπτιος άσος έστειλε την μπάλα με τακουνάκι στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος το κακό σουτ του νεοεισελθόντα Οριγκί…

Οι συνθέσεις:
Λίβερπουλ (4-2-3-1): Άλισον- Φαν Ντάικ, Γκόμεζ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μίλνερ- Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (59’ Ρόμπερτσον)- Σακίρι (70’ Τσάμπερλεν), Μανέ, Σαλάχ- Φιρμίνο (88’ Οριγκί)
Γουότφορντ (4-2-3-1): Φόστερ- Κάθκαρτ, Καμπασέλε, Μαριάπα, Κίκο- Ντουκουρέ (87’ Κίνα), Καπού- Σαρ, Χιούζ, Ντεολοφέου- Ντίνι (75’ Γκρέι)