Υπόκλιση Ντόντσιτς στον ΛεΜπρόν
11/01/2020 09:17

Με τον ΛεΜπρόν να κάνει απίστευτα πράγματα, οι – χωρίς Ντέιβις – Λέικερς νίκησαν με 129-114 τους – χωρίς Πορζίνγκις – Μάβερικς. Πάτησε παρκέ και ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Οι Λέικερς δεν είχαν τον Άντονι Ντέιβις. Οι Μάβερικς δεν είχαν τον Κρίσταπς Πορζίνγκις. Ήταν ξεκάθαρο λοιπόν πως όλα τα βλέμματα θα ήταν στραμμένα στη “μονομαχία” του ΛεΜπρόν Τζέιμς με τον Λούκα Ντόντσιτς, με τον “Βασιλια” να επικρατεί του σπουδαίου Σλοβένου τόσο σε ατομικό όσο και σε ομαδικό επίπεδο, οδηγώντας τους Λέικερς στη νίκη με 129-114 μέσα στο Ντάλας.

Οι Λέικερς έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους, ξεφεύγοντας με 27-45 στην πρώτη περίοδο και 58-79 στην δεύτερη. Το Ντάλας ήθελε να αντιδράσει, ωστόσο τίποτα δεν του πήγαινε καλά σε όλο τον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τελικά δια περιπάτου στη νίκη.

ς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 35 πόντους με 14/25 σουτ (3/6 τρίποντα), 4/5 βολές, 16 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Κάιλ Κούζμα να προσθέτει 26 πόντους και τους Ντουάιτ Χάουαρντ και Ραζόν Ρόντο από 10 πόντους. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν στην αποστολή και αγωνίστηκε στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα, αλλά δεν πρόλαβε να κάνει κάτι.

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ (αλλά και 6 λάθη), ο Τιμ Χάρνταγουεϊ 22 πόντους και ο Σεθ Κάρι 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-45, 58-79, 86-99, 114-129

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Πάουελ 7, Φίνεϊ-Σμιθ 13 (5/14 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 25 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Ράιτ 4 (5 ριμπάουντ), Χάρνταγουεϊ 22 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κλέμπερ 2, Τζάκσον 3 (1), Μαριάνοβιτς 14 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μπράνσον 6, Κλίβελαντ 2, Κάρι 16 (3)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Κούζμα 26 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζάιμς 35 (3 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 7 ασίστ), ΜακΓκί 9, Μπράντλεϊ 8 (2), Γκριν 3 (1), Αντετοκούνμπο, Ντάντλεϊ 5 (1), Χάουαρντ 10 (6 ριμπάουντ), Κουκ 6, Ρόντο 10 (5 ριμπάουντ), Ντάνιελς, Κάλντγουελ-Πόουπ 8 (1), Καρούζο 9