Υπόθεση… Μηνά!
15/01/2020 18:11

Με δύο γκολ του Μηνά Αντωνίου η ΑΕΛ ανέτρεψε το εις βάρος της αποτέλεσμα του ημιχρόνου και με την νίκη 2-1 επί της Αλκής σφράγισε την πρόκριση στην επόμενο γύρο του Κυπέλλου Κύπρου.
Η πρόκριση ουσιαστικά κρίθηκε από τον πρώτο αγώνα αφού η ΑΕΛ συνέτριψε την ομάδα της Αλκής με 5-1.
Η Αλκή προηγήθηκε με σουτ του Βαλέντε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και η ΑΕΛ ανέτρεψε το σκορ με δύο γκολ του Μηνά σε τέσσερα λεπτά. Αρχικά με κεφαλιά στο 48’ και σουτ στο 52’.
Ο αγώνας διακόπηκε για 14 περίπου λεπτά, λόγω τραυματισμού του διαιτητή Κώστα Ροβέρτου. Τα ηνία ανέλαβε ο 4ος διαιτητής,  Αβραάμ Τσούκας.

ΑΕΛ: Πρόσεκ, Γουίλερ (54’ Κέρκεζ), Νιλς, Γκαστανιάγα (54′ Φραντζής), Νταβόρ, Αντάμοβιτς, Αντωνίου, Γερολέμου (59′ Καψός), Αβραάμ, Ράσο, Παντελή.
Αλκή: Σπόλιαριτς, Γιαννούτσος (51′ Βασιλείου), Μανώλη, Παχίπης, Βαλέντε, Αντριάνο, Κωνσταντίνου, Ζεάντρο, Ζάνι, Ρεγκάκος, Μποτσίνο.