Λέικερς – Μάτζικ 118-119: Μαγικό Ορλάντο, άλωσε το Λ.Α!
16/01/2020 08:46

Απίστευτοι οι Μάτζικ, προηγήθηκαν ακόμα και με 20 πόντους διαφορά στο Λ.Α και τελικά επιβλήθηκαν με 119-118 των Λέικερς. Ασταμάτητος με triple-double ο Φουλτζ!
Το Ορλάντο παρατάχθηκε χωρίς τους Φουρνιέ και Άιζακ κόντρα στους Λέικερς, οι οποίοι από την πλευρά τους δεν είχαν τον Άντονι Ντέιβις. Αποδείχθηκε ότι η απουσία των δεύτερων ήταν πιο σημαντική, με τους Μάτζικ να παίρνουν μία παλικαρίσια νίκη με 119-118!
Οι Μάτζικ ήταν σπουδαίοι στο Λ.Α. Μπήκαν από την αρχή συγκεντρωμένοι στο παρκέ και πήραν το πάνω χέρι από την πρώτη περίοδο, ξέφυγαν κάποια στιγμή με 20 πόντους (31-51) στην δεύτερη περίοδο και δεν φοβήθηκαν ούτε στιγμή.
Το Ορλάντο άντεξε ότι τους έστειλαν οι Λέικερς, δεν πτοήθηκε όταν η ομάδα του Λ.Α πέρασε μπροστά με 96-93 και 99-95 στην τέταρτη περίοδο και βάζοντας μεγάλα σουτ πήρε μία τεράστια νίκη. Με το σκορ στο 115-118 οι Λέικερς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το σουτ του ΛεΜπρόν Τζέιμς δεν βρήκε στόχο, με τον Άαρον Γκόρντον να κλειδώνει τη νίκη με 1/2 βολές στην συνέχεια, πριν ο Κουίν Κουκ διαμορφώσει το τελικό σκορ με τρίποντο σε νεκρό χρόνο.
Ο Μαρκέλ Φουλτζ ήταν ο ηγέτης των Μάτζικ σε αυτή την σπουδαία νίκη. Το Νο1 του ΝΒΑ Draft 2017 πραγματοποίησε ονειρεμένη εμφάνιση, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής, παίρνοντας από το χέρι την ομάδα του.
Από κοντά ακολούθησε τον Φουλτζ ο Άαρον Γκόρντον με 21 πόντους, με τους Νίκολα Βούτσεβιτς και Γουές Ιγούντου να προσθέτουν από 19 πόντους.
Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν είχε 19 πόντους και 19 ασίστ (!), ο Κουκ 22 πόντους και οι Τρόι Ντάνιελς και Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ από 17 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-35, 58-65, 88-89, 118-119

ΛΕΪΚΕΡΣ: Κούζμα 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζέιμς 19 (7/19 σουτ, 2/9 τρίποντα, 19 ασίστ, 5 λάθη), ΜακΓκί 14 (7/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ 2, Γκριν 11 (1), Ντάντλεϊ 3 (1), Χάουαρντ 9 (16 ριμπάουντ), Κουκ 22 (4), Ντάνιελς 17 (4), Κάλντγουελ-Πόουπ 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καρούζο

ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 21 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ιγούντου 19 (1), Βούτσεβιτς 19 (7/18 σουτ, 3 τρίποντα), Μπερτς, Φουλτζ 21 (11 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Κλαρκ 10 (2), Τζόνσον 9 (1), Μπάμπα 5 (11 ριμπάουντ), Ρος 15 (2)