Λάτσιο… με σπασμένα τα φρένα!
18/01/2020 18:07

Πού το πάει η Λάτσιο;

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι διέλυσε την Σαμπντόρια () και πέτυχε την 11η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα, ενώ έχει και ένα ματς λιγότερο (σσ. με την Βερόνα) και εάν το πάρει θα βρεθεί στο -3 από την κορυφή!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για ακόμη ένα παιχνίδι ο Τσίρο Ιμόμπιλε που πέτυχε χατ-τρικ, έφτασε τα 23 γκολ φέτος στην Serie A και δείχνει πως βρίσκεται σε «δαιμονιώδη» κατάσταση, οδηγώντας την εκπληπτική Λάτσιο προς την κορυφή.

Η Λάτσιο ήταν φουλ επιθετική, όπως συνηθίζει σε κάθε της παιχνίδι στο «Ολίμπικο». Οι παίκτες του Σιμόνε Ιντσάγκι βρήκαν μόλις στο 7ο λεπτό τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Καϊσέδο να παίρνει το ριμπάουντ από το σουτ του Ιμόμπιλε και να ανοίγει το σκορ. Το γκολ αυτό έδωσε μεγαλύτερη ώθηση στην Λάτσιο που συνέχιζε να πιέζει και βρήκε δύο ακόμα τέρματα μέχρι το πρώτο εικοσάλεπτο. Ο… συνήθης ύποπτος Τσίρο Ιμόμπιλε «χτύπησε» δις και έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του, το οποίο και παρέμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί αφού η δυναμική της Σαμπντόρια δεν είναι ανάλογη της Λάτσιο. Το σκορ, πάντως, δεν χαλάρωσε τους γηπεδούχους που συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι. Ο Μπάστος δέκα λεπτά μετά την επανέναρξη ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, ενώ ο Ιμόμπιλε σκόραρε ξανά από την άσπρη βούλα στο 65ο λεπτό πετυχαίνοντας χατ-τρικ. Το μόνο που κατάφεραν να πετύχουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με τον Λίνετι στο 70ο λεπτό (5-1), με τον Καμπό να αποβάλλεται τρία λεπτά μετά και να αφήνει την Σαμπντόρια με παίκτη λιγότερα μέχρι το φινάλε.