Ανατροπή για την Μπέρνλι!
19/01/2020 18:02

Με σκορ 2-1 επικράτησε η Μπέρνλι της Λέστερ στο «Τερφ Μουρ» για την 23η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Οι «αλεπούδες» άνοιξαν το σκορ με τον Μπαρνς (33’) αλλά τα τέρματα των Γουντ (56’) και Γουέστγουντ (79’) έφεραν τα πάνω-κάτω! Έχασε πέναλτι ο Βάρντι στο 68ο λεπτό…
Οι «clarets» έφτασαν σε μια πολύ σημαντική νίκη, η οποία τους κατατάσσει στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκομιδή 27 βαθμών, τη στιγμή που η Λέστερ έχασε την ευκαιρία να πιάσει την Μάντσεστερ Σίτι στη 2η θέση, παραμένοντας 3η με 45β.
Το ματς
Σε ένα ματς που κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα ποιότητας μέχρι τη συμπλήρωση του ημιώρου, οι «αλεπούδες» κατάφεραν να φτάσουν στην επίτευξη ενός τέρματος στο 33ο λεπτό.
Ο Πράετ έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου με τάκλιν στον Κορκ και ο Χάρβεϊ Μπαρνς έγινε κάτοχος της μπάλας, πραγματοποιώντας κατά μέτωπο επίθεση. Η ατομική του προσπάθεια ολοκληρώθηκε με δεξί σουτ το οποίο κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.
Στο δεύτερο μέρος η Λέστερ έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα αλλά το σουτ του Μπαρνς ύστερα από όμορφη συνεργασία των Μάντισον-Μπαρνς, σταμάτησε στην επέμβαση του Πόουπ (47’).
Οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση με το δοκιμασμένους τρόπους. Σέντρες και στημένες φάσεις έκανα ξανά την εμφάνισή τους και η πρώτη αξιόλογη στιγμή ήρθε στο 48ο λεπτό, με την κεφαλιά του Γουντ ύστερα από γέμισμα του Τέιλορ να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια.
Ο Γουντ έμελλε ωστόσο να χριστεί σκόρερ οκτώ λεπτά αργότερα (56’) με κοντινή προβολή, σε μια φάση που «γεννήθηκε» από κόρνερ και πρώτη κεφαλιά από τον Μι, η οποία σταμάτησε στον Σμάιχελ.
Στο 67ο λεπτό οι «αλεπούδες» κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μι στον Μπαρνς! Ο Βάρντι είχε την ευκαιρία να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους παίκτες του Ρότζερς αλλά ο Πόουπ έπεσε σωστά ενώ η προβολή του Περέιρα στη συνέχεια κατέληξε άουτ.
Και αφού οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ξανά από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα, ήρθε το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους στο 79ο λεπτό! Σέντρα του Τέιλορ, λάθος απομάκρυνση του Έβανς και μονοκόμματο σουτ από τον Γουέστγουντ για το 2-1!
Οι συνθέσεις
Μπέρνλι (4-4-2): Πόουπ – Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Μπάρντσλεϊ – Γουέστγουντ, Κορκ, ΜακΝέιλ, Χέντρικ – Γουντ (90+3’ Λένον), Ροντρίγκεζ
Λέστερ (4-1-4-1): Σμάιχελ – Έβανς, Σογιουντσού, Φουκς, Περέιρα – Μεντί – Πράετ (74’ Τίλεμανς), Μάντισον, Μπαρνς, Πέρεζ (74’ Ιεανάτσο) – Βάρντι