Ο Παπαγιάννης έκανε τη διαφορά…
19/01/2020 21:13

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ είχε πάρει το… μάθημά του από το παιχνίδι του Κυπέλλου, πήγε στο “Δημήτρης Τόφαλος” με την απαιτούμενη συγκέντρωση και πήρε άνετη εκτός έδρας νίκη επί του Προμηθέα Πάτρας (99-76) για τη 16η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League. Οι πράσινοι έπαιξαν με το πόδι στο γκάζι από νωρίς, πήραν γρήγορα διψήφιο προβάδισμα και μόλις -στο τρίτο δεκάλεπτο- έφτιαξαν την άμυνά τους, κλείδωσαν τη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες.

Ο Μάκης Γιατράς δεν είχε στη διάθεσή του τρεις ξένους παίκτες (Τσέις Φίλερ, Τζέραλντ Ρόμπινσον και Λάνγκστον Χολ).

Από την άλλη, ο Ρικ Πιτίνο είδε τον Ιωάννη Παπαπέτρου να αποχωρεί από το τρίτο λεπτό με πρόβλημα στον αντίχειρα του αριστερού χεριού. Γεγονός που απασχολεί πολύ περισσότερο σε σχέση με όσα έγιναν στο παιχνίδι.

Ο MVP

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, ο Γιώργος Παπαγιάννης έδειξε πως δεν θα δώσει το παραμικρό δικαίωμα να αμφισβητηθεί η υπεροχή του κοντά στο καλάθι. Έφτασε κοντά στο νταμπλ νταμπλ από το πρώτο μέρος, για να το καταφέρει εν τέλει με 22’15” συμμετοχής. Ο 23χρονος σέντερ των πρασίνων είχε 23 πόντους (με 11/13 δίποντα, 1/2 βολές), 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Πολύ μεστή εμφάνιση έκανε κι ο Ντίνος Μήτογλου, που επίσης έκανε νταμπλ νταμπλ (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ) στα 24’54” που χρησιμοποιήθηκε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο κέρδισαν κατά κράτος τα ριμπάουντ (48 έναντι 26), κατηγορία στην οποία βασίστηκαν για να επιβάλλουν γρήγορα τον ρυθμό τους και να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες έδειξαν με το “καλημέρα” πως είναι περισσότερο προσανατολισμένες στο πώς θα δημιουργήσουν και θα σκοράρουν, παρά στο πώς θα αμυνθούν. Γι αυτό κιόλας ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να παίρνει πάρα πολλά από τον Γιώργο Παπαγιάννη. Ο 23χρονος σέντερ ήταν εξαιρετικός τόσο με πρόσωπο όσο και με πλάτη, αποτελώντας τον βασικότερο λόγο για το γεγονός πως η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους οκτώ πόντους από τα μισά της πρώτης περιόδου μέχρι την ανάπαυλα. Με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 12’01” συμμετοχής μέχρι την ανάπαυλα, αποτυπωνόταν η υπεροχή του στη ρακέτα.

Από την άλλη, ο Μάκης Γιατράς έβλεπε μόνο τον Οκτάβιους Έλις και τον Ολεκσάντρ Λίποβι να σκοράρουν με συνέπεια, αποτελώντας την απάντηση στην δράση του βασικού ψηλού του τριφυλλιού. Μόλις όμως μπήκε στο παρκέ ο Βαγγέλης Μάντζαρης, η επίθεση του Προμηθέα απέκτησε καλύτερο ρυθμό και… απλώθηκε, παρόλ’ αυτά οι πράσινοι ήταν εκείνοι που έμειναν μπροστά στο ημίχρονο, με +14 (46-60). Όπλο για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο τα 18/29 δίποντα και τα 6/13 τρίποντα, την ώρα που η μάχη των ριμπάουντ είχε καταλήξει κατά κράτος υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ (23 έναντι 8).

Η άμυνα των πρασίνων στην τρίτη περίοδο βελτιώθηκε σημαντικά, σε τέτοιο βαθμό που κράτησε τον Προμηθέα Πάτρας δίχως πόντο για πέντε λεπτά. Έως ότου ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης σκοράρει με χουκ, η διαφορά είχε φτάσει στο +24 (46-70) για το τριφύλλι, που έκτοτε δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα στους γηπεδούχους να αμφισβητήσουν την υπεροχή του. Ειδικά από την στιγμή που συνέχισε να είναι εντυπωσιακά εύστοχο τόσο στα δίποντα (22/43) όσο και στα τρίποντα (7/15).

Τα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα είχαν πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ρικ Πιτίνο να ανοίγει ακόμη περισσότερο το rotation στον δρόμο για την εκτός έδρας νίκη επί του Προμηθέα Πάτρας (99-76) για τη 16η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύς κόσμος στο “Δημήτρης Τόφαλος” για την αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό, δημιουργώντας εξαιρετική ατμόσφαιρα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς – Ψαριανός – Καλδίρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-31, 46-60, 60-80, 76-99.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπαμπ 3 (1/1 δίποντο, 0/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λίποβι 18 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Αγραβάνης 9 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατσίβελης 10 (1), Έλις 10 (4 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 10 (2/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Λάγιος Αντ., Λάγιος Αγγ., Τσονακίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 23 (11/13 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπαπέτρου, Φρεντέτ 18 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καλάθης 5 (1/6 σουτ, 10 ασίστ), Μήτογλου 14 (4/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Τόμας 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ράις 4 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Ράουτινς 5 (1/5 σουτ), Παππάς, Βουγιούκας 4, Τζόνσον 9 (3/3 τρίποντα), Γουάιλι 4.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας Πάτρας: 20/31 δίποντα, 7/34 τρίποντα, 15/23 βολές, 26 ριμπάουντ (16+10), 17 ασίστ, 11 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: 28/53 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 19/23 βολές, 48 ριμπάουντ (30+18), 26 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιστρέφει στο ΟΑΚΑ για να υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ (27/1, 19:30), ενώ ο Προμηθέας Πάτρας έχει εκτός έδρας δοκιμασία με αντίπαλο τον Κολοσσό (25/1, 15:30).