Kράτησε έδρα και 3η θέση
21/01/2020 22:28

«ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.3-1 (25-23,25-19,23-25,25-19)
Τη σημαντικότερη νίκη της 11ης αγωνιστικής πέτυχε στην Κλειστή Αίθουσα «Αφροδίτη» ο Παφιακός που επικράτησε μετά από 120’ της Ολυμπιάδας Νεαπόλεως με 3-1 σετ και την ξεπέρασε ένα βαθμό. Μάλιστα, η ομάδα της Πάφου έχει ένα αγώνα λιγότερο (σ.σ. αντιμετωπίζει το Σάββατο τον Απόλλων). Η Ολυμπιάδα πήγε στην Πάφο για να κερδίσει ένα κομβικό αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε 4η.
Τρομερό ξεκίνημα για τον Παφιακό που προηγήθηκε 08-02 και 11-06 βάζοντας βάσεις νίκης στο πρώτο σετ. Όμως η Ολυμπιάδα αντέδρασε και ισοφάρισε 16-16 με το σετ να γίνεται ντέρμπι μέχρι τέλους και την παφιακή ομάδα να κερδίζει 25-23 σε 34’.
Στο δεύτερο σετ οι ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν με την ομάδα του Κωνσταντινίδη να προηγείται 13-11 και να κερδίζει τελικά 25-19 σε 28΄’ και με το 2-0 να εξασφαλίζει πολύ γερό προβάδισμα.
Στο τρίτο σετ έγινε μεγάλη ανατροπή από την ομάδα του Γιάννη Γιαπάνη. Ο Παφιακός προηγήθηκε με 11-05 δείχνοντας ότι θα «καθάριζε». Ωστόσο, η Ολυμπιάδα με βοήθεια και από τον πάγκο έφερε τα πάνω- κάτω αφού αρχικά ισοφάρισε 16-16 προηγήθηκε στο σκορ και έκλεισε το καλύτερο σετ του αγώνα με 23-25 σε 30’ μειώνοντας το σκορ σε 2-1.
Η ομάδα του Κωνσταντινίδη μπήκε με ένταση στο τέταρτο σετ και αρχικά προηγήθηκε 09-05. Το προβάδισμα σε ένα καθοριστικό σημείο έδωσε ψυχολογία στην ομάδα της Πάφου που πέτυχε νταμπλ – σκορ 14-07, αναγκάζοντας τον κόουτς Γιαπάνη να ζητήσει τάϊμ – άουτ. Οι οδηγίες από τον πάγκο βελτίωσαν την εικόνα της προσφυγικής ομάδας που αντέδρασε και μείωσε σε 16-12. Η ομάδα της Πάφου κρατούσε «γερά» το σετ και βρέθηκε στο +5 22-17 και μετατράπηκε σε φαβορί για να πάρει σετ και νίκη. Τελικά, η ομάδα της Πάφου (πέρασε εκτός και η De Souza Μelo και πέρασε στη θέση της η Tilley) πήρε το σετ με 25-19 σε 28’ και τον αγώνα με 3-1 σετ.
ΠΑΦΙΑΚΟΣ (ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ): Κωνσταντίνου, Da Silva, Βatista, De Souza, Θεοτή, Ιορδάνους – Λίμπερο: Στεφάνου – Αλλαγές: Τilley.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. (Γ.ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Juric, Cudworth, Μανίταρου, Hudima, Λεωνίδου, Simanowski – Λίμπερο – Μαραγκού. – Αλλαγές: Σιακίδου – Παπακυριακού.