«Ερυθρόλευκη λάβα» στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι
24/01/2020 22:30

Με «ερυθρόλευκη λάβα» έμοιαζε η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα στο Βαρωσιώτικο ντέρμπι. Η ομάδα του Τomas Guliberti παίζοντας εξαιρετικά εκτός από το τρίτο σετ επικράτησε εκτός έδρας της Ανορθώσεως με 3-1 σετ και όχι μόνο βλέπει τετράδα αλλά και πιο ψηλά.

Οι «ερυθρόλευκοι» φαίνεται να αλλάζουν πρόσωπο, ενώ οι «κυανόλευκοι» υστέρησαν πλην του τρίτου σετ και έβαλαν εν κινδύνω την 3η θέση, ενώ δεν μπόρεσαν να κάνουν το άλμα. Ο αγώνας κράτησε 106’.

Το Βαρωσιώτικο ντέρμπι στο πρώτο σετ είχε ανατροπές αφού η Ανόρθωση προηγήθηκε 08-06 και 16-14, αλλά η NPapas Group Νέα Σαλαμίνα το γύρισε και αφού ξέφυγε 17-21 κέρδισε με 21-25 σε 28’ «παγώνοντας» ακόμα περισσότερο το «Θεμιστόκλειο».

Η NPapas Group Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε στο +5 05-10, 07-12 επιβάλλοντας τον ρυθμό της. Η Ανόρθωση ουδέποτε τα παράτησε, αντίθετα μείωσε σε 16-18 δείχνοντας σφιγμό. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έγραψαν σερί 01-07 και απέκτησαν γερό προβάδισμα νίκης με το 0-2 και το 17-25 σε 27’.

Η Ανόρθωση ήταν πραγματικά Ανόρθωση το τρίτο σετ. Οι παίκτες του Χριστοφιδέλη έκτισαν διαφορά ασφαλείας 08-03 και 18-10. Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν άνετη και επικράτησε 25-13 σε 23’ μειώνοντας το σκορ σε 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Ανόρθωση κατάφερε να προηγηθεί με μικρή διαφορά 07-05 και  08-06 αλλά η NPapas Group Νέα Σαλαμίνα την έπιασε στο σκορ 10-10. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με +3 14-17 δείχνοντας κότσια μέσα στο «Θεμιστόκλειο». Η Ανόρθωση πίεσε αλλά η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα πήρε το σετ με 20-25 σε 28’ και τη  σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ(Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Romanutti, Σαββίδης, Strugarevic, Δημητρίου, Torres, Ηaapakoski – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Aλλαγές: Kοντός, Χριστοφόρου

NPapas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ(TGULIBERTI):Zηκάκης, Pineiro, Σιαπάνης, Brook, Α. Χρυσοστόμου, Guzman – Λίμπερο: Αντωνίου. – Αλλαγές: Καλαφάτης.

«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΗ – NPapas Group ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1-3 (21-25, 17-25, 25-13, 17-25)