Η Ζαλγκίρις ισοπέδωσε την Άλμπα!
24/01/2020 22:09

Η Ζαλγκίρις ήταν απολαυστική απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου στο Κάουνας καθώς επιβλήθηκε με 104-80 . Έξι παίκτες τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Άλμπα Βερολίνου λειτούργησε σα να μην ήταν στο παρκέ έχοντας πέντε λάθη, 4/15 σουτ και παθητικότητα απέναντι στην απόλυτα απαιτητική Ζαλγκίρις. Γιατί μετά την αρχική έκρηξη του Χέιζ και τους επτά σερί πόντους που έδωσαν στους γηπεδούχους για να ξεφύγουν με 14-5 (6:30), οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με +14 (23-9) στο τέλος της περιόδου αντλώντας ενέργεια μέσα από την πιεστική άμυνά τους και κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και με τον Κέι Σι Ρίβερς να γίνεται παράγοντας του αγώνα. η Ζαλγκίρις αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (30-10, 12:30), αφού την ίδια ώρα η Άλμπα προσπάθησε ανεπιτυχώς να επιστρέψει με μακρινά σουτ. Ο Ρίβερς σημείωσε οκτώ πόντους σε περίπου έξι αγωνιστικά λεπτά στη δεύτερη περίοδο (43-19). Κι όμως, τα χειρότερα για την Άλμπα δεν είχαν έρθει. Με τον Γιακουμπάιτις να διατηρεί την εξαιρετική σχέση με το καλάθι από μακρινή απόσταση και τον Λάνταλ να κάνει πάρτι κάτω από τα καλάθια, η Ζαλγκίρις πήγε στα αποδυτήρια με νταμπλ σκορ (54-27)!

Ο εφιάλτης των Γερμανών συνεχίστηκε και στα δύο πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου καθώς η Ζαλγκίρις άρχισε με 9-0 σερί και προηγήθηκε με 63-27. Ο Σίκμα προσπάθησε να αφυπνίσει την Άλμπα (63-35, 24’) η οποία πήρε πόντους και από τον Σίβα ενώ στην άμυνα προσπάθησε να κλειδώσει τη Ζαλγκίρις, παίζοντας ζώνη. Ωστόσο, αυτή η αντίδραση ήταν στιγμιαία. Οι γηπεδούχοι βρήκαν οκτώ πόντους από τους Κέι Σι Ρίβερς, Ουλάνοβας κι έτσι, επί της ουσίας, δεν άλλαξε κάτι στην εξέλιξη του αγώνα και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 84-52.

Η Ζαλγκίρις συνέχισε τη μοναδική μπασκετική παράσταση και στην τελευταία περίοδο (94-57, 33’). Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έριξε στη μάχη την… πιτσιρικαρία σε αντίθεση με τον Άιτο Ρενέσες ο οποίος κράτησε τους βασικούς! Το μόνο που άλλαξε ήταν η τελική διαφορά καθώς αυτή μειώθηκε στα επίπεδα του τελικού αποτελέσματος.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις κυριάρχησε σε κάθε τομέα που κρίνει έναν αγώνα και μάλλον έκανε το καλύτερό της παιχνίδι στη φετινή Euroleague.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέι Σι Ρίβερς έστησε το δικό του πάρτι έξω από τα 6,75, είδε και τον πιτσιρικά Γιακουμπάιτις να τον συντροφεύει στο πρώτο ημίχρονο και τους Ουλάνοβας, Λάνταλ να τα κάνουν όλα υπέροχα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Αυτός που έκανε την αρχή με επτά σερί πόντους, ο Νάιτζετ Χέιζ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Πλην του Ν’ Νοκό… άπαντες από την Άλμπα. Κι αυτοί που σκόραραν, το έκαναν όταν η διαφορά πήγε στους 30+.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το πρώτο ημίχρονο όπου η Ζαλγκίρις έκανε τρομερό παιχνίδι και παράλληλα, με 14 ασίστ πλησίασε τον μέσο όρο της (15.3), σούταρε με εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (53.1%, 7/13) και προηγήθηκε με +27

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις τίποτε απολύτως, ενώ η Άλμπα δεν έχει κάτι να κρατήσει.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Μάλλον το καλάθι του Γουόκαπ στη δεύτερη περίοδο καθώς λίγο πριν προσγειωθεί στο παρκέ και δίχως να βλέπει το καλάθι, πέταξε την μπάλα κι αυτή κατέληξε στο καλάθι.