«Μπλόκο» της Μακάμπι στο Μόναχο!
24/01/2020 00:02

Προσγείωση για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Μόναχο!

Με κορυφαίο τον Τζέντοβιτς, η Μπάγερν νίκησε 80-68 την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία έπεσε στο 14-7 και παρέμεινε εκτός τετράδας.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας ανέβηκαν στο 7-14, με τον Βόσνιο γκαρντ να είχε 19 πόντους και να είχε άξιο συμπαραστάτη τον Τσίπσερ με 17π., ενώ ο Μονρό άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την «ομάδα του λαού» που μετρούσε τρεις σερί νίκες, ξεχώρισαν οι Μπράιαντ και Τζάκσον με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα, με τον Γουίλμπεκιν να ήταν σε κάκιστο βράδυ με 9 πόντους, αλλά με 3/17 σουτ.

Από νωρίς είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης η Μπάγερν, η οποία διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα (14-7), φτάνοντας στο +10 (19-9), στο 7’. Το τρίποντο του Κοέν έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (19-12), με τον Χιούστις να στέλνει τους Βαυαρούς στο +11 (23-12), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Γερμανούς να ήταν στο +13 (27-14), στο 14’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε η αντεπίθεση της Μακάμπι, η οποία «ζεστάθηκε» στην περιφέρεια και ισοφάρισε (29-29), στο 17’. Στα τελευταία λεπτά, το παιχνίδι ισορρόπησε με την Μπάγερν να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 35-33.

Η Μπάγερν διατηρούσε το μικρό προβάδισμά της και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με το τρίποντο του Γουίλμπεκιν να βάζει μπροστά (39-41) τη Μακάμπι, στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα μέχρι το 45-47, με τους Βαυαρούς να απαντούν με σουτ έξω από τα 6,75μ. για το δικό τους προσπέρασμα (52-47) και να κλείνουν μπροστά την τρίτη περίοδο (57-53).

Την αστοχία των φιλοξενούμενων εκμεταλλεύτηκε η Μπάγερν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, στέλνοντας τη διαφορά στο +9 (62-53), στο 32’. Στη συνέχεια, η Μακάμπι αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (68-66), στο 36’. Ωστόσο, ήρθε νέα αντεπίθεση από τους Βαυαρούς, με τον Τζέντοβιτς να τους πηγαίνει στο +8 (74-66), με τρίποντο του Τσίπσερ να κάνει το 77-68 στο 39’ και ουσιαστικά να «κλειδώνει» τη νίκη για τους Γερμανούς που ήρθε με το τελικό 80-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 35-33, 57-53, 80-68