«Να περάσει ο επόμενος» φώναξε η Λίβερπουλ!
24/01/2020 00:03

H Λίβερπουλ του Κλοπ δε σταμάτησε ούτε στο Μολινό επικράτησε 2-1 της Γουλβς και συνεχίζει την τρελή πορεία για το αήττητο πρωτάθλημα.

Τι και αν δεν έπεισε με την εικόνα της, τι και αν δέχθηκε γκολ έπειτα από 725 λεπτά στην Premier League, τι και αν ο Μανέ τραυματίστηκε και αποχώρησε, αυτή η Λίβερπουλ ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ! Οι Reds επικράτησαν 2-1 στο Molineux της Γουλβς, έμειναν αήττητοι 40 ματς στην PL (ισοφάρισαν το ρεκόρ της Τσέλσι) και εκτόξευσαν τη διαφορά από τη Σίτι στους 16 βαθμούς (και με ματς λιγότερο).

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν μπορούσε να φανταστεί ο Κλοπ, αφού μόλις στο 8ο λεπτό η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ. Ο Αρνολντ ανέλαβε την εκτέλεση του κόρνερ και ο Χέντερσον με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Ηταν η 22η ασίστ του νεαρού μπακ από την έναρξη της περασμένης σεζόν στην Premier League. Oι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, η κατοχή ήταν στο 60% και στο 18′ θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, αλλά ο Σαλάχ δεν μπόρεσε με διπλή προσπάθεια να σκοράρει. Κακό το α’ μέρος, με λίγες φάσεις και τη Γουλβς αδύναμη να φανεί απειλητική. Βέβαια, ο Κλοπ είδε τον κορυφαίο του παίκτη, τον Μανέ να τραυματίζεται και στο 33ο λεπτό να δίνει τη θέση του στον Μιναμίνο (ντεμπούτο στην Premier). Οι Reds πλησίασαν σε ακόμα ένα τέρμα, αλλά στο 45′ ο Σαλάχ έκανε σούπερ προσπάθεια, αλλά κακό τελείωμα.

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά και στο β’ μέρος, αλλά ο Σαλάχ βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ, αλλά ο Πατρίσιο κράτησε την ομάδα του στο κόλπο. Μάλιστα, από κει κι έπειτα το σκηνικό έγινε εντελώς διαφορετικό! Στο 51ο λεπτό η Γουλβς πέτυχε ένα από τα ωραιότερα γκολ στη σεζόν! Ο Χιμένες έκρυψε τη μπάλα, συνδυάστηκε υπέροχα με τον Τραορέ και ο πρώτος με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 1-1. Ηταν ο 8ος φετινός συνδυασμός των δυο παικτών που κατέληξε στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι έγιναν το απόλυτο αφεντικό στο ματς και σε τρία λεπτά έχασαν μοναδικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ. Στο 65’ ο Τραορέ και στο 68’ ο Χιμένες νικήθηκαν από τον Άλισον που με σούπερ επεμβάσεις διατήρησε το… αήττητο! Μπορεί η αλλαγή του Φαμπίνιο να μην ήταν πετυχημένη, μπορεί ο Σαλάχ να… κούρασε με τις παραπανήσιες ντρίμπλες, αλλά ο Φιρμίνο ήταν εκεί για να εκτοξεύσει τη Λίβερπουλ. Στο 81’ νικήθηκε από τον Πατρίσιο, αλλά στο 84΄ με άψογο τελείωμα διαμόρφωσε το 2-1!  Στις καθυστερήσεις ο Ζότα θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά από κοντά… κατάφερε να αστοχήσει.