Φενέρ για… 8άδα!
24/01/2020 21:38

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (12-13), μέχρι το 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Φενέρ πήρε τα ηνία, όπου αρχικά με τον Ντατόμε πήγε στο +6 (19-13) και με τον Κάλινιτς να παίρνει την… σκυτάλη, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (24-15).
Μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και στη δεύτερη περίοδο, ενώ ανεβάζοντας κατακόρυφα τα ποσοστά της στην περιφέρεια, διεύρυνε συνεχώς τη διαφορά, η οποία έφτασε στο +17 (37-20), στο 17’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά, οι Σάικς και Ροντρίγκεθ αντέδρασαν για την Αρμάνι, διαμορφώνοντας το 41-31 του πρώτου ημιχρόνου.
Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Φενέρ έκανε μεγάλη «ζημιά» στην ιταλική άμυνα με τον Τόμας μέσα από τη ρακέτα, διατηρώντας την υπέρ της διαφορά σε διψήφια τιμή (51-37). Στη συνέχεια, η ομάδα του Μεσίνα αντέδρασε με τους Ροντρίγκεθ και Ταρζέφσκι, μειώνοντας την απόσταση στο -7 (54-47), με τον Βέσελι να κάνει το 56-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι Ιταλοί στο τέταρτο δεκάλεπτο, πλησιάζοντας στο -5 (56-51) στην αρχή. Ο Ντατόμε έδωσε προσωρινή ανάσα στη Φενέρ (60-51), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν γρήγορα, μειώνοντας στο καλάθι (60-58), στο 35’. Εκεί, η ομάδα του Ομπράντοβιτς βρήκε μεγάλα σουτ από Ντε Κολό και Σλούκα διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας (71-62) και παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 73-64.
Τα δεκάλεπτα: 24-15, 41-31, 56-47, 73-64