Έριξε 5άρα και… έρχεται η Μπάγερν
25/01/2020 21:39

Τέτοιες ευκαιρίες δεν τις χάνει ομάδα με το μέταλλο και τη νοοτροπία της Μπάγερν που πετάει από τεσσάρα σε… πεντάρα.

Γνωρίζοντας ότι η Λειψία γκέλαρε νωρίτερα στη Φρανκφούρτη, η ομάδα του Φλικ μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια κόντρα στη Σάλκε την «καθάρισε» με 4-0 στο 100ο μεταξύ τους παιχνίδι φτάνοντας στην 54η νίκη της απέναντι στους «βασιλικούς μπλε» και μείωσε τη διαφορά στον πόντο από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς με γκολ από τα αποδυτήρια, με τον Λεβαντόφσκι μόλις στο 6ο λεπτό να αξιοποιεί ιδανικά την ασίστ του Πέρισιτς μετά τη λάθος έξοδο του Σούμπερτ γράφοντας από κοντά το 1-0 για την ομάδα του Χάνσι Φλικ.

Η πίεση της Μπάγερν σε όλο το πρώτο μέρος συνεχίστηκε, απόρροια της οποίας ήταν και ένα δεύτερο γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Γκορέτσκα βρήκε τον Μίλερ με το κεφάλι και εκείνος με κοντινό πλασέ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Βαυαρούς.

Πάντως… ο Γκορέτσκα στο 50ο λεπτό, από δημιουργός έγινε εκτελεστής, σκοράροντας ένα εξαιρετικό τέρμα. Μετά από διώξιμο των αμυντικών των «βασιλικών μπλε» ο Γερμανός έπιασε ένα εντυπωσιακό γυριστό και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σούμπερτ για το 3-0, ενώ στο 58’ οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα μετά από κλέψιμο, ο Λεβαντόφσκι τράβηξε τρεις παίκτες πάνω του και την κατάλληλη στιγμή έστρωσε στον Αλκάντρα που δεν δυσκολεύτηκε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Κερασάκι στην τούρτα το γκολ του Γκνάμπρι στο 89’ που διαμόρφωσε το τελικό 5-0 για την Μπάγερν.