Νίκη – μισή παραμονή, σοκ με τον Άβιλα
25/01/2020 00:16

Την τελευταία φορά που η Οσασούνα νίκησε στο ισπανικό πρωτάθλημα, είχαμε ακόμα… 2019. Μετά την 1η Δεκεμβρίου (4-2 εκτός έδρας την Εσπανιόλ), η ομάδα της Παμπλόνα μετρούσε πέντε διαδοχικά ματς χωρίς νίκη (τρεις ισοπαλίες – δύο ήττες) και πήρε ανάσα εις βάρος της Λεβάντε (2-0).

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να χάνουν την μεγαλύτερη ευκαιρία σε σουτ του Ρομπέρτο Τόρες στο δοκάρι (7′) και τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν σταδιακά στροφές, απειλώντας την αντίπαλη εστία με προσπάθειες του Ρουμπέν Ροτσίνα.

Σοκ για τους γηπεδούχους με τον τραυματισμό του πολύτιμου Τσίμι Άβιλα, ο οποίος αποχώρησε σφαδάζοντας πάνω σε φορείο, ύστερα από χτύπημα στο γόνατο. Παρά την απογοήτευση για την ατυχία ενός παίκτη – κλειδί όπως ο Αργεντινός επιθετικός, η Οσασούνα βρήκε την δύναμη για να φτάσει στη νίκη.

Ο Ρουμπέν Γαρθία ευστόχησε σε πέναλτι (81′) που ο διαιτητής καταλόγισε μέσω VAR για φάουλ του Καμπάνια στον Μπράσανατς και, τρία λεπτά αργότερα, ο Ίνιγο Πέρεθ από κοντά ολοκλήρωσε ιδανικά ενέργεια του Καρδόνα.