Ξανά 6άδα με «Τρίσκο» και Ακοράν
25/01/2020 18:57

Μετά την τεράστια ανατροπή με τον Εθνικό και την πρόκριση στο Κύπελλο η ΑΕΚ έδωσε συνέχεια στην ανοδική της πορεία, πανηγύρισε τη νίκησε ένα πολύ σημαντικό ντέρμπι και πήρε ξανά θέση στην πρώτη 6άδα καθώς φιγουράρει στην 5η θέση. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους επικράτησε 3-1 της ΑΕΛ στην «Αρένα» και έθεσε εκτός πρώτου γκρουπ τους «γαλαζοκίτρθνους» που έχασαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας.
Όταν φτάσαμε στο 13ο λεπτό  ο Βοζίνια έτρεξε να προλάβει τον Θωμά Ιωάννου που μπήκε στην περιοχή, έπαιξε απρόσεκτα, έπεσε άτσαλα πάνω στον αντίπαλο και μοιραία αλλά σωστά ο Λούκας Σωτηρίου υπέδειξε παράβαση. Δύο λεπτά μετά την παράβαση, από την άσπρη βούλα δεν λάθεψε ο Τρισκόφσκι παρά το γεγονός ότι ο Βοζίνια έπεσε στην σωστή πλευρά.
Όσοι περίμεναν ότι το γκολ θα έγειρε καθολικά την πλάστιγγα με το μέρος των γηπεδούχων έπεσαν έξω. Το γκολ αυτό κυριολεκτικά αφύπνισε τους ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Κέρκεζ που κράτησαν μπάλα, κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και έβαλαν πίεση στον αντίπαλο. Απόρροια αυτής της πίεσης το γκολ της ισοφάρισης. Στο 40΄ έγινε το κόρνερ από αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και ο Χουράδο που καραδοκούσε το δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.
Όπως έκλεισε το πρώτο μέρος έτσι μπήκε στην επανάληψη η ΑΕΛ η οποία έδειξε να πατά καλύτερα στο γήπεδο και να είναι πιο απειλητική μέχρι που έγινε μια φάση στο 53΄ στην περιοχή της και σε μαρκάρισμα του Χάρη Κυριάκου στον Τάντι ο Λούκας Σωτηρίου που ΄ξηταν κοντά σφύριξε πέναλτι. Οι επαναληπτικές προβολές δεν ξεκαθαρίζουν αν υπήρχε παράβαση ή όχι αλλά επαναλαμβάνουμε ότι ήταν σε καλή θέση και είδε την φάση ο Σωτηρίου. Ο Τρισκόφσκι στο 54΄ από τα 11 μέτρα έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας, ο Βοζίνια έπεσε δεξιά και το 2-1 ήταν γεγονός. Όταν η ΑΕΛ πίεσε και δεν ισοφάρισε και ήρθε καπάκι το 3-1 από τον αειθαλή Ακοράν στο 79΄, τα πράγματα άρχισαν σιγά, σιγά να παίρνουν τον δρόμο τους.
Το 3-1 έμελλε να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
AEK (Η.Χαραλάμπους): Τόνιο, Γκονζάλεθ, Τάντι, Ιωάννου, Πλάνας Τρουγιόλς, Σάστρε, Τέτε (88΄ Κωνσταντίνου), Χέφελ, Φιόλιτς (46΄ Άμπραχαμ), Τρισκόφσκι (66΄ Ακοράν)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σπόλιαριτς,  Αναστασίου, Ράσπας,  Στεφάνου, Κάσες
ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Βοζίνια, Α.Τεσέιρα, Γκοντάλ (58΄ Ράσο), Κυριάκου (78΄ Ν.Τεσέιρα), Γουίλερ, Α.Αβραάμ,  Καστανιάγα (75΄ Τόρες), Μεντόγεβιτς, Μάε, Αγκάνοβιτς, Χουράδο
Στον πάγκο: Πρόσεκ, Αντωνίου, Μαρκόσκι, Γερολέμου, Παντελή,  Φρατζής
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τάντι, Τέτε/ Χουράδο, Α.Τεσέιρα (3η)