Ο Μαυροκεφαλίδης τα έκανε όλα
28/01/2020 23:44

Ηάμυνα του Προμηθέα στο PalaSport Taliercio ήταν υποδειγματική σχεδόν στο σύνολο του σαρανταλέπτου, για να έρθει όμως η εκτός έδρας νίκη επί της Βενέτσια χρειάστηκε να κάνει… όργια ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Ο πολύπειρος ψηλός κυριάρχησε από το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την ιταλική άμυνα, αλλά κι ο άνθρωπος που τελείωσε κάθε υπόνοια ανατροπής στην τελευταία περίοδο. Με δέκα σερί πόντους σε διάρκεια τριών λεπτών έκοψε τον αέρα στη Βενέτσια, πάνω στο σημείο που έδειχνε ικανή για να γυρίσει τον αγώνα και οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Προμηθέα Πάτρας σε μια πολύ σημαντική νίκη. Κι αυτό γιατί πέραν της πρώτης ανάγνωσης (βλ. νίκη), υπάρχει μία δεύτερη, που αναφέρει πως η αχαϊκή ομάδα κάλυψε το -2 της ήττας του “Δημήτρης Τόφαλος”.

Ο MVP

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είναι παίκτης για την EuroLeague, που απλά βρίσκεται στο EuroCup. Απέναντι στη Βενέτσια απέδειξε γιατί… ο παλιός είναι αλλιώς, αφού δεν είχε αντίπαλο στα 29’23” που χρησιμοποιήθηκε. Δεν είναι μόνο ότι έφτασε κοντά στο νταμπλ νταμπλ από το πρώτο δεκάλεπτο (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ), αλλά ότι συνολικά η εικόνα του έδειχνε πως ήταν ο κορυφαίος. Τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους (με 6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές), 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η άμυνα του Προμηθέα ενείχε ρίσκο σε ό,τι αφορά στο περιφερειακό σουτ των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, αλλά δικαιώθηκε απόλυτα. Οι παίκτες της Βενέτσια ξεκίνησαν με 0/11 τρίποντα, πριν σκοράρει από τα 6μ75 ο Άριελ Φιλόι. Αυτό ήταν μάλιστα το μοναδικό περιφερειακό σουτ που έβαλαν, αφού ολοκλήρωσαν το σαραντάλεπτο με 1/21 από τα 6μ75.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το θέαμα στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτικό, με τους παίκτες των δύο ομάδων να σημαδεύουν το σίδερο ξανά και ξανά. Μόνο ένας είχε συνέπεια και ήταν “εκεί” διαρκώς. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης. Ο πολύπειρος φόργουορντ/σέντερ του Προμηθέα έκλεισε την περίοδο με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ, για να βοηθήσει την ελληνική ομάδα να πάρει το προβάδισμα (12-14). Σταδιακά όμως, βρέθηκαν κι άλλοι επιθετικοί πόλοι για τον Προμηθέα, ο οποίος είδε τον Λεωνίδα Κασελάκη και τον Κρις Μπαμπ να παίρνουν την σκυτάλη και να αποτελούν καθοριστικούς παράγοντες, προκειμένου να έρθει το +14 (27-41) της ανάπαυλας. Όσο για τη Βενετσια; Με 1/12 τρίποντα και έξι χαμένα αμυντικά ριμπάουντ μέχρι το ημίχρονο, ήταν αδύνατο να παρουσιαστεί απειλητική.

Οι παίκτες του Βάλτερ Ντε Ραφαέλε δεν είχαν καθόλου ρυθμό, κάτι που επιβεβαιώθηκε στην τρίτη περίοδο. Τι κι αν ο Προμηθέας έμεινε δίχως πόντο για κάτι παραπάνω από τέσσερα λεπτά; Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφια επίπεδα, αφού η Βενέτσια αδυνατούσε να κερδίσει κάτι στη ρακέτα, ενόσω εξακολουθούσε να αγνοεί τη χαρά του τριπόντου. Μόλις ο Λάνγκστον Χολ βρήκε… το χέρι του και πέτυχε δύο σερί καλάθια, η διαφορά πήγε στο +20 (34-54) με 40” να απομένουν στο τρίτο δεκάλεπτο.

Παρά το γεγονός πως η ψυχολογία ήταν στα τάρταρα, οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με διάθεση να δώσουν ό,τι είχαν για την ανατροπή. Η προσπάθεια που κατέβαλαν στην άμυνα είχε αποτέλεσμα, αφού ο Προμηθέας έμεινε για περίπου πέντε λεπτά δίχως πόντο, με τον Μπρούνο Τσερέλα να ανάβει την σπίθα και να μαζεύει τη διαφορά στο -9 (48-57). Ο Μάκης Γιατράς πήρε τάιμ άουτ, ακούμπησε την μπάλα στον Λουκά Μαυροκεφαλίδη και κάπως έτσι τελείωσε το παιχνίδι!

Ο πολύπειρος φόργουορντ/σέντερ έβαλε δέκα (!) σερί πόντους και έκοψε τον αέρα στη Βενέτσια. Μέσα σε τρία λεπτά το +9 έγινε ξανά +20 για την ελληνική ομάδα, η οποία πήρε… διπλή νίκη δεδομένου ότι κατάφερε, εκτός των άλλων, να καλύψει το -2 της ήττας στο “Δημήτρης Τόφαλος” πριν από μία εβδομάδα.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο PalaSport Taliercio βρέθηκαν 3.218 φίλοι της Βενέτσια, που σίγουρα δεν έφυγαν… ευτυχισμένοι με όσα είδαν.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ – Λάτισεβς – Πέρεθ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 27-41, 36-54, 52-70.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Ούντανο 6 (7 ριμπάουντ), Στόουν (0/3 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράμος 6 (3/6 σουτ), Ντέι 7 (2/9 σουτ), Φιλόι 3 (1), Βίντμαρ 2, Γκάουντλοκ 2 (1/5 σουτ), Τσάπελ 12 (6/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Ματσόλα, Τσερέλα 2, Γουάτ 8 (10 ριμπάουντ, 3 λάθη).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Χολ 16 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 9 ασίστ), Μπαμπ 8 (2/6 τρίποντα), Λίποβι (0/6 σουτ), Αγραβάνης 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαυροκεφαλίδης 28 (6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 15 (5/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 40’00”), Μάντζαρης (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης (4 ριμπάουντ), Τζόουνς.

Ομαδικά στατιστικά – Βενέτσια: 21/39 δίποντα, 1/21 τρίποντα, 7/10 βολές, 39 ριμπάουντ (32+7), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας Πάτρας: 15/36 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 16/23 βολές, 44 ριμπάουντ (34+10), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 8 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για την προτελευταία αγωνιστική του Top 16, ο Προμηθέας υποδέχεται την Μπρέσια (5/2, 19:30), ενώ η Βενέτσια φιλοξενεί την Όλντενμπουργκ (5/2, 21:15).