«Τσίμπησαν» βαθμό, χαμένο πέναλτι η Πάφος!
15/02/2020 21:07

Δίκαιο κρίνεται το αποτέλεσμα στο Τάσος Μάρκου με την Ένωση Νέων Παραλιμνίου και την Πάφο FC να εξασφαλίζουν από ένα βαθμό μετά το ίσοπαλο αποτέλεσμα 1-1.
Το Α’ ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την μεγάλη ευκαιρία της Πάφου να πάρει προβάδισμα, όμως, το πέναλτι του Μπεριγκό στο 45’+1’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Κλέιμαν.
Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τις πολλές φάσεις, όμως, οι δύο ομάδες σκόραραν από ένα γκολ μέσα σε ένα λεπτό.
Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου άνοιξε το σκορ στο 20΄ με πλασέ του Θεοδώρου και η Πάφος FC έφερε το ματς στα ίσα ένα λεπτό αργότερα με τον Μπεριγκό.
Στην επανάληψη, Ένωση και Πάφος προσπάθησαν να επιβληθούν στον αγώνα και παρά την προσπάθεια τους οι ποδοσφαιριστές δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία.
Η Ένωση κατέγραψε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 80’ με τον Μπαρμπόσα ο οποίος από κοντά σούταρε αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί της Πάφου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την δική τους ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Μπεριγκό ο οποίος σουταρε αλλά η μπάλα κόντραρε και η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη.
Με 6λεπτη καθυστέρηση άρχισε ο αγώνας αφού άργησε η μετάβαση ασθενοφόρου στο «Τάσος Μάρκου».
Με τον έναν βαθμό που εξασφάλισαν οι βυσσινί ανέβηκαν στους 19 και η Πάφος στους 24 βαθμούς.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Σταρόκιν, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Σπολιάριτς, Ριέρα, Αγκίρι (66′ Κοσμά), Θεοδώρου (88′ Ουντόζι), Βαρέλα, Ρουσιάς (60′ Σαντίκ).
Πάφος FC: Ρούτκο, Αντωνίου, Αραγιούρι, Σιρόκ, Μπεριγκό, Βαλεριάνος, Μπεσάρα (80′ Αγκούλο), Βαλακάρι, Βα, Φόλπρεχτ (61′ Πανός), Ράκελς (61′ Νέμετς).

Γήπεδο: «Τάσος Μάρκου»