Έριξε… κανονιές πριν τον Ολυμπιακό η Άρσεναλ!
16/02/2020 21:25

Πήρε… μπρος πριν το «Γ. Καραϊσκάκης» η Άρσεναλ.

Οι Λονδρέζοι επέστρεψαν στις νίκες στο πρωτάθλημα μετά την Πρωτοχρονιά (2-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ), επικρατώντας 4-0 της Νιούκαστλ στο «Emirates», λίγες ημέρες πριν το πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό. Αυτή ήταν η μεγαλύτερή τους νίκη για την Premier League στην τρέχουσα σεζόν.
Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έδειξε πλουραλισμό επιθετικά, αλλά καθοριστικός ήταν ο Πεπέ, ο οποίος είχε συμμετοχή στα δύο πρώτα γκολ (ένα τέρμα και μια ασίστ), βοηθώντας τους «κανονιέρηδες» να ξεμπλοκάρουν. Μετά από τέσσερις σερί ισοπαλίες στο πρωτάθλημα.

Όλη η δουλειά έγινε στο δεύτερο ημίχρονο για την Άρσεναλ, που σκόραρε με Ομπαμεγιάνγκ (54’), Πεπέ (57’), Εζίλ (90’) και Λακαζέτ (90+5’). Ο Γερμανός άσος βρήκε δίχτυα στο πρωτάθλημα έπειτα από 401 ημέρες, ενώ ο Γάλλος επιθετικός για πρώτη φορά έπειτα από 9 ματς.

Ένα ακόμη… ανήσυχο γεγονός για τον Ολυμπιακό, είναι ότι πρόκειται για το πρώτο back to back παιχνίδι που δεν παραβιάζεται φέτος η εστία της Άρσεναλ, η οποία βρέθηκε στο -6 από την πρώτη εξάδα.

Πάντως, το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο. Διότι, οι «καρακάξες» είχαν δύο καλές στιγμές, με Λόνγκσταφ και Ζοέλιντον να απειλούν δις μέσα σε μικρό διάστημα, ενώ η Άρσεναλ είχε καλή στιγμή με τον Ομπαμεγιάνγκ στο 30’. Στη συνέχεια, ανέβασε στροφές η ομάδα του Αρτέτα και με τον Γκαμπονέζο να είναι… αιχμή του δόρατος έγινε πολύ πιο απειλητική.

Τελικά, ο πρώην φορ της Ντόρτμουντ έδειξε τον δρόμο προς τη νίκη στο 54’ με ωραίο άλμα και κεφαλιά, έπειτα από το γλυκό γέμισμα του Πεπέ από τα δεξιά. Μέσα σε λίγα λεπτά έπεσε κι άλλη «κανονιά», με τον Ιβοριανό να γίνεται εκτελεστής (με πλασέ από κοντά), έπειτα από το γύρισμα του Σακά από τα αριστερά. Το… τριγωνάκι με Πεπέ, Λακαζέτ και Εζίλ στο 90’, έδωσε την ευκαιρία στον τελευταίο να σκοράρει από κοντά. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γάλλος με ωραίο πλασέ, έπειτα από γύρισμα του Πεπέ, που έχει συμμετοχή σε όλα τα γκολ.

Άρσεναλ: Λένο, Μπεγερίν, Μουστάφι, Λουίζ, Σάκα, Θεμπάγιος (82’ Τορέιρα), Τσάκα, Πεπέ, Οζίλ (90’ Γουίλοκ), Ομπαμεγιάνγκ, Ν΄Κετία (85’ Λακαζέτ)

Νιούκαστλ: Ντουμπράβκα, Λαζάρο (74’ Χέιντεν), Φερνάντες (75’ Ρίτσι), Λασέλ, Κλαρκ (83’ Σέαρ), Ρόουζ, Αλμιρόν, Μπενταλέμπ, Λόνγκσταφ, Σεντ-Μαξιμέν, Ζοέλιντον