Απόδραση με «Τρίσκο», μοιραίος ο Λουίς Κάρλος!
16/02/2020 18:55

Σπουδαία, όπως εξελίχθηκε νίκη για την ΑΕΚ μέσα στο Μακάρειο. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους κέρδισε με 1-0 την Δόξα χάρη σε γκολ του Τρισκόφσκι στο 54’. Μοιραίος ο Λουίς Κάρλος για την Δόξα που απώλεσε πέναλτι στο 87’.
Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν και να απειλήσουν ουσιαστικά τους Γκράσα και Τόνιο. Η Δόξα είχε περισσότερη ενέργεια στο παιχνίδι της και έφτιαξε κάποιες φάσεις, με κορυφαία αυτή του Ίταλο στο 17’, που από καλή θέση δεν βρήκε στόχο. Η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, παίρνοντας την κατοχή, και απείλησε στο 37’ με τον Τρουγιόλς, όμως το σουτ του κατέληξε έξω με το 0-0 να παραμένει στο πρώτο 45λεπτο.
Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου, η ΑΕΚ ανέβασε απόδοση και στην πρώτη της καλή στιγμή, μετά από λάθος στην άμυνα της Δόξας άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα στο 54’, ο Τρισκόφσκι εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία, μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Γκράσα με δυνατό δεξί σουτ. Η Δόξα προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις και να φέρει το ματς στα ίσα, όμως η ΑΕΚ κράτησε το υπέρ της αποτέλεσμα, ενώ είχε τις δικές της φάσεις για να «σκοτώσει» το παιχνίδι. Ωστόσο η Δόξα στο 87’ κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Ζε Βαλέντε από τον Τάντι. Ο Λουίς Κάρλος όμως, έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά, σε μία πάρα πολύ κακή εκτέλεση. Έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

ΔΟΞΑ (Ε. Ερανοσιάν): Γκράσα, Ντερβίτ, Ίταλο, Παπαφώτης, Μπόλιεβιτς, Καλό(65′ Μπραμπίγια), Τραϊτσέφσκι(81′ Ζε Βαλέντε), Μέσκα, Μιντίκκης, Χριστοφή, Ζορζίνιο(59′ Λουίς Κάρλος)
Στον πάγκο: Γκρεμσλ, Παρασκευά, Ζε Βαλέντε, Γιούτριτς, Ασαμόα, Χαραλάμπους, Νελσίνιο
ΑΕΚ (Η. Χαραλάμπους): Τόνιο, Τρουγιόλς, Ακοράν(86′ Κωνσταντίνου), Τρισκόφσκι, Φακούντο, Φερνάντεζ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Γκολομπάρτ, Ναράνχο(42′ Πλάνας), Γιάννου(63′ Άμπρααμ)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τούμπας, Τάντι, Σπόλιαριτς, Κίβενι, Ράσπας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαφώτης / Πλάνας(3η), Άμπρααμ