Τους άφησε γλυκόπικρη γεύση
16/02/2020 21:04

Η ΑΕΛ έμεινε στην ισοπαλία 1-1 με την Ομόνοια σε ένα παιχνίδι που η ομάδα έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο όπου θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ. Η ΑΕΛ σε άλλο ένα ντέρμπι παρουσιάστηκε όπως έπρεπε και θα  μπορούσε ακόμα να πάρει και την νίκη. Έχοντας εκτός τον Καστανιάγα, λόγο προβλήματος ο Ντούσαν Κέρκεζ έβαλε πίσω τον Μεντόγεβιτς και ξεκίνησε με τον Χάρη Κυριάκου αριστερά αντί του Αβραάμ ο οποίος πήρε ανάσες. Μετά το μουδιασμένο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία. Οι Μάιντεβατς και Μαέ κρατούσαν μπάλα στην επίθεση της ομάδας και ήταν αρκετά δραστήριοι. Ο Σέρβος πέτυχε το γκολ για την ΑΕΛ και άνοιξε λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα. Μια λάθος συνεννόηση των Ράσο και Κυριάκου έφερε την ισοφάριση για την Ομόνοια. Στην επανάληψη οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν μέσω αντεπιθέσεων να βρουν ένα δεύτερο γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν. Στην ΑΕΛ τώρα συγκεντρώνονται για τον επαναληπτικό με την ΑΕΚ εκεί που η ομάδα θα προσπαθήσει να περάσει στην επόμενη φάση του κυπέλλου.