Αυτή η ομάδα, ΕΠΕΙΣΕ
19/02/2020 22:15

Μια ΑΕΛ που ήξερε τι ήθελε από το πρώτο λεπτό είδαμε στον επαναληπτικό με την ΑΕΚ. Σε μια από τις πιο ολοκληρωμένες εμφανίσεις της φέτος πήρε πανάξια την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου και ονειρεύεται ακόμη περισσότερο, ειδικά αν έχει παρόμοιες εμφανίσεις. Μια ομάδα άριστα στημένη στον αγωνιστικό χώρο από τον Ντούσαν Κέρκεζ, με συνεχές πρέσινγκ σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, δεν άφησε τον αντίπαλο να πάρει ανάσα. Έδειξε πως το ήθελε περισσότερο και τα κατάφερε με εμφαντικό από πλευράς απόδοσης τρόπο. Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγηθούν με τον κορυφαίο σε απόδοση, Μαέ. Ο Βέλγος κέρδισε πέναλτι το οποίο αξιοποιήσει ο ίδιος, έδωσε έτοιμο γκολ στον Χουράδο αλλά ο Ισπανός σκόραρε με το χέρι. Η ισοφάριση της ΑΕΚ δεν την αποσυντόνισε. Αντιθέτως, στην επανάληψη οι κυπελλούχοι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, χωρίς να δώσουν σε κανένα σημείο το δικαίωμα στον αντίπαλο να τους πιέσει. Η ΑΕΛ κράτησε το 1-1, είχε τις ευκαιρίες της για να φύγει και με τη νίκη από την Λάρνακα και στο τέλος πανηγύρισε την πρόκριση της στα ημιτελικά της διοργάνωσης.