«Σκόνταψε…» αλλά πανηγυρίζει την πρόκριση!
19/02/2020 21:03

Η Ομόνοια σφράγισε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου παρά την ισοπαλία με 1-1 με την Δόξα στον επαναληπτικό αγώνα, για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου που διεξήχθη στο Μακάρειο στάδιο.
Οι πράσινοι οι οποίοι μπήκαν δυναμικά στο Α΄ ημίχρονο και είχαν τον έλεγχο απέναντι στην ομάδα της Κατωκοπιάς διεκδίκησαν το γκολ, ώστε να δώσουν τέλος στις όποιες ελπίδες ενδεχομένως είχε η γηπεδούχος.
Τελικά ο Κακουλλής ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στο 29’ όταν πέρασε με όμορφο τρόπο την μπάλα πάνω από τον Γκρεμλς, όμως, αυτή τελικά δεν πέρασε την γραμμή και λανθασμένα μέτρησε το γκολ.
Ωστόσο, η Ομόνοια μπορούσε να ολοκληρώσει με περισσότερα γκολ υπέρ της το ημίχρονο, όμως, ο Γκρεμλς ήταν σε πολύ καλή βραδιά κι έδιωξε σε τέσσερεις τουλάχιστον περιπτώσεις, μακριά τον κίνδυνο από την εστία του. Σημειώνεται ότι η Δόξα ολοκλήρωσε το ματς 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Μέσκα στο 41’ με 2η κίτρινη κάρτα.
Στην επανάληψη, η Δόξα παρά το αριθμιτικό μειονέκτημα παρουσιάστηκε καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και επεδίωξε το γκολ της ισοφάρισης κάτι που κατάφερε στο 52΄με πλασέ του Μπραμπίγια.
Η Ομόνοια μπορούσε να πετύχει και 2ο γκολ αν ήταν λίγο πιο τυχερή στην φάση που ο Κακουλλής σημάδεψε το δοκάρι στο 61’. Σημειώνεται ότι η Δόξα ζήτησε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κακουλλή στον Καρλίτος, όμως, ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη.
Η Ομόνοια είχε εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα μετά το 4-1 και δικαίως βρίσκεται στην ημιτελική φάση του κυπέλλου.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Ντερβίτ, Βαλέντε, Λούις Κάρλος (66′ Ίταλο), Μπόλιεβιτς (30’Παπαφώτης), Καρλίτος, Χαραλάμπους, Νελσίνιο, Μέσκα, Χριστοφή, Μπραμπίγια (66′ Ζορζίνιο).
ΟΜΟΝΟΙΑ: Κυριακίδης, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Χούμποτσαν (34′ Στυλιανού), Κούσουλος, Γκόμες, Ορτέγα, Λοϊζου, Κακουλλής (73′ Τιάγκο), Μίκου.

ΣΤΑΔΙΟ: Μακάρειο