ΤΕΛΙΚΟ ΑΕΚ – ΑΕΛ 1-1 (ΦΩΤΟΣ – Χορηγός η Bet on Alfa)
19/02/2020 18:01

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρησης της ΑΕΚ με την ΑΕΛ στην «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ» για τον επαναληπτικό αγώνα για την προημιτελική φάση του κυπέλλου.

ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΚΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ SUPER SPORT FM 104.0 ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΑΠΟ CYTAVISION SPORTS 1

ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ
Τέλος του αγώνα. 1-1
Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
88′ Χτύπημα του Γκολομπάρτ με τον ώμο σε διεκδίκηση με τον Αντάμοβιτς, θα μπορούσε να δεχθεί την δεύτερη κίτρινη κάρτα.
79′ Μετά από γύρισμα από τα αριστερά στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Κίβενι έκανε το πλασέ όμως ο Ράσο έβαλε την προβολή και έδιωξε πλάγια την μπάλα.
75′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αγκάνοβιτς, εντυπωσιακή επέμβαση του Τόνιο στην αριστερή του γωνία.
73′ Κόρνερ από τον Φακούντο, η μπάλα πέρασε και έφτασε στο πίσω δοκάρι με τον Χάρη Κυριάκου να διώχνει.
63′ Κεφαλιά του Χουράδο μετά από κόρνερ, η μπάλα πάνω από την εστία.
61′ Ζήτησαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι για χέρι του Κίβενι. Μετά από γύρισμα στην περιοχή, ο Άγγλος έχει ανοικτό το χέρι, η μπάλα βρίσκει σε αυτό και θα έπρεπε να υποδειχθεί η παράβαση.
60′ Φάουλ του Αβραάμ, η μπάλα βρίσκει στο τείχος και καταλήγει στον Χουράδο που κάνει το σουτ με τον Χέφελ να βάζει την προβολή και να διώχνει σε κόρνερ.
51′ Τακουνάκι του Χουράδο στον Μαέ που πέρασε τον Γκολομπάρτ, έκανε το πλασέ όμως ο Τόνιο έδιωξε με τα πόδια.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
Τέλος στο α’ ημίχρονο. 1-1
41′ Ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι για πτώση του Ακοράν μέσα στην περιοχή. Καμία επαφή δεν υπάρχει από τον Αντρέ Τεσέιρα. Ο Ισπανός έχασε την ισορροπία του και έπεσε πολύ εύκολα.
32′ ΓΚΟΛ 1-1 Σέντρα του Χέφελ από τα αριστερά, μετά από προσπάθεια του Γκολομπάρτ για κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Μαέ και κατέληξε στα δίχτυα του Βοζίνια.
28′ Σκόραρε η ΑΕΛ με τον Χουράδο, μετά από γύρισμα του Μαέ από τα δεξιά. Από την επαναληπτική προβολή, φάνηκε πως ο επιθετικός των φιλοξενουμένων, σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα με το αριστερό του χέρι. Σωστά ακυρώθηκε το γκολ, σωστή και η κίτρινη κάρτα.

25′ Γύρισμα του Γιάννου από τα αριστερά, ο Καστανιάγα θα διώξει σε κόρνερ, προτού γίνει απειλητικός ο Τρισκόφσκι.
21′ Κεφαλιά του Γκολομπάρτ στο πρώτο δοκάρι μετά από κόρνερ, θα μαζέψει ο Βοζίνια.
17′ ΓΚΟΛ 0-1 Εύστοχος ο Μαέ από τα έντεκα βήματα, παρά την προσπάθεια του Τόνιο που άπλωσε το χέρι, δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ.

15′ Πέναλτι για την ΑΕΛ. Ο Γκολομπάρτ ανατρέπει τον Μαέ που έκλεψε την μπάλα. Τον βρίσκει κάτω χαμηλά στο πόδι. Σωστή υπόδειξη από τον Ελβετό που ήταν κοντά στην φάση.
6′ Ο Γιάννου μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, άργησε όμως να κάνει το γύρισμα με την μπάλα να φεύγει αρκετά πίσω.
Έναρξη του αγώνα.

ΑΕΚ(Η. Χαραλάμπους): Τόνιο, Φερνάντες, Γκονζάλεθ, Γκολομπάρτ, Ιωάννου(66′ Πλάνας), Τάντι(60′ Κίβενι), Φακούντο, Χέφελ, Ακοράν(52′ Άμπρααμ), Γιάννου, Τρισκόφσκι
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σπόλιαριτς, Ράσπας, Ναράνχο, Τρύφωνος, Κωνσταντίνου
ΑΕΛ(Ν. Κέρκεζ): Βοζίνια, Α. Τεσέιρα, Ράσο, Καστανιάγα(47′ Γκοντάλ), Κυριάκου, Μεντόγεβιτς, Ζνταβκόφσκι, Αβραάμ, Αγκάνοβιτς(85′ Αντάμοβιτς), Μαέ, Χουράδο(70′ Μαΐντεβατς)
Στον πάγκο: Πρόσεκ, Γκαζαριάν, Αντωνίου, Τόρες, Γερολέμου, Παντελή

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκολομπάρτ, Ιωάννου / Καστανιάγα, Χουράδο, Ράσο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:
ΘΕΑΤΕΣ: 2500 περίπου
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Scharer Sandro (Ελβετία), (De Almeida Stephane Alain, Zogaj Bekim), 4ος: Τ. Χριστοφή, Παρ. Διαιτησίας: Π. Γερασίμου