Με το ένα πόδι στους «8»!
20/02/2020 00:03

Η Αταλάντα βρίσκεται με το ένα πόδι στους οκτώ του Champions League μετά την επικράτηση επί της Βαλένθια με 4-1 το βράδυ της Τετάρτης στο Σαν Σίρο.

Η ομάδα του Μπέργκαμο παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο και πετυχαίνοντας πανέμορφα τέρματα έφτασε σε μια νίκη που την καθιστά φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Σε ένα ματς το οποίο ήταν αρκετά ανοιχτό με πέντε γκολ, χαμένες ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, δοκάρι για τη Βαλένθια οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι.

Αρχικά απείλησαν στο 8′ αλλά το τετ α τετ του Πάσαλιτς έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ της Βαλένθια. Στο 16′ όμως οι Ιταλοί άνοιξαν το σκορ με κοντινή προβολή του Χάντεμπορ μετά από ωραία πάσα από τα αριστερά. Η Αταλάντα συνέχισε να έχει την υπεροχή στο ματς αλλά το σουτ του Κόσενς έφυγε έξω.

Οι Ισπανοί θα μπορούσαν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 30′ αλλά η ενέργεια του Τόρες και το σουτ του επιθετικού της Βαλένθια βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Γκέντες από τα αριστερά έκανε τη σέντρα σουτ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

Ότι δεν κατάφερε η Βαλένθια, το έκανε η Αταλάντα, που βρήκε και δεύτερο γκολ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος. Στο 42′ ο Ίλισιτς έγινε αποδέκτης της μπάλας εκτός περιοχής, τη διατήρησε μπροστά του και με δυνατό δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στο γάμα για το 2-0 που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα.

Το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος ήταν ανάλογο με όσα είδαμε στο πρώτο 45λεπτο. Η Αταλάντα είχε την υπεροχή και βρήκε και τρίτο γκολ.  Στο 57′ ο Φρέουλερ με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα της εστίας της Βαλένθια και έγραψε το 3-0.

Η Βαλένθια παρά το γεγονός πως βρισκόταν πίσω στο σκορ προσπαθούσε να παίξει ποδόσφαιρο, να απειλήσει και να βρει ένα γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Στο 61′ ο Γκέδες από κοντά έκανε το πλασέ με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να αποκρούει.

Στην επόμενη επίθεση της η Αταλάντα βρήκε και τρίτο γκολ. Ήταν το 63′ όταν ο Χάντεμπορ έφυγε από κανονική θέση, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 4-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να μειώσουν τρία λεπτά αργότερα όταν ο Τσερίσεφ έπιασε το σουτ εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης η Βαλένθια πάλεψε για να σημειώσει ένα ακόμη γκολ αλλά δεν τα κατάφερε.