Πήρε αυτό που ήθελε η Σέλτικ
20/02/2020 22:13

Η Κοπεγχάγη παραχώρησε 1-1 στη Σέλτικ, χάνοντας πέναλτι στο 80’, στον πρώτο μεταξύ τους ματς για τους «32» του Europa League και οι πρωταθλητές Σκωτίας, που ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, και πήραν προβάδισμα για την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στη Γλασκώβη την επόμενη Πέμπτη.

Οι πρωταθλητές Σκωτίας ξεκίνησαν δυνατά στη δανέζικη πρωτεύουσα και πίεσαν την εστία της πρωταθλήτριας της σκανδιναβικής χώρας, χάνοντας κάποιες καλές ευκαιρίες για να προηγηθούν στο σκορ με τον Φόρστερ. Έτσι, στο 14’ μετά από ωραίο συνδυασμό των «καθολικών» η μπάλα έφτασε στον Εντουτάρ, που από τα αριστερά πλάσαρε και άνοιξε το σκορ. Ο Φόρεστ έχασε την επόμενη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, την ώρα που η Κοπεγχάγη άρχισε να δημιουργεί τις δικές της ευκαιρίες και να απαντά στην υπεροχή της Σέλτικ, που είχε την τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντσαμ.

Η Κοπεγχάγη μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 52’ ισοφάρισε. Εκεί, ο Ζέκα έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, αυτή έφτασε στον Ντόι μέσα στη σκοτσέζικη περιοχή και ο Αφρικανός επιθετικός με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1. Ο ΜακΓκρέγκορ έχασε μία ευκαιρία για τη Σέλτικ και για ένα εικοσάλεπτο ο ρυθμός έπεσε και δεν υπήρξαν ευκαιρίες. Όμως, στο 77’ ο Κρίστι ικανέ χέρι μέσα στην περιοχή και το πέναλτι που δόθηκε, εκτέλεσε ο Στέιτζ, όμως ο Φόρστερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και η ευκαιρία χάθηκε. Η Σέλτικ προσπάθησε περισσότερο για το δεύτερο γκολ μέχρι το φινάλε, όμως δεν άλλαξε κάτι.